| Acuriousboy a întrebat:

Buna ziua!
As vrea sa adopt o pisica si as vrea sa stiu costurile
Am gasit un puiut de 2 luni, doar ca nu are vaccinurile asa dar as vrea sa stiu cat costa vaccinurile, cam cat ar costa o litiera, cat nisip se pune in litiera, cate kg de nisip se duc pe luna laughing si cam cat de multi bani se duc pe mancarea pisicii pe luna
Funda

Răspuns Câştigător
| metehne a răspuns:

Gândește-te că un animal e ca un copil, necesită atenție, mâncare, vizite la medic etc

Prima dată mergi cu el la veterinar, îi va face deparazitare, îți va da o pastilă pentru deparazitare internă, și te va chema la vaccin (pentru ca nu are voie să îi facă în aceași zi cu deparazitrarea). Cam toate astea te duc la maxim 90 lei. Cred că depinde foarte mult și de cabinetul veterinar. Unde merg eu nu e foarte scump, deci mă raportez la prețurile de acolo. Poți să cauți pe net un cabinet veterinar în apropiere de casa ta, sigur găsești și prețurile acolo.

mergi la un magazin gen kauflland și cumpără ce ai nevoie pentru pisicuță. Sunt prețuri mult mai ok ca în magazinele veterinare. Un pliculeț de hrană umedă te duce la 1leu, un săcuț de hrană uscată 15-16 lei, și multe altele. Cu litiera, nisipul, jucării, mâncare, costul ar fi de maxim 70 lei. (ține minte că nu e musai să cumperi mâncare, îi poți da lapte, cărniță etc)
Totuși, pe lună te-ar costa vreo 30-40 lei mâncarea.

ps. Cât nisip consumi? Păi un săculeț îți ajunge cam o lună. Ptr că nisipul nu îl schimbi zilnic, doar cureți litiera cu o lopețică specială (aia costă în jur de 10 lei maxim)
Baftă!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut o pisica ii dadeam apa si mancare ce atatea vaccinuri etc traieste bine nu se inlocuieste

| BIoody a răspuns:

Ce dlagut :3
Pai vaccinurile la pisica sunt de mai multe feluri si preturi:
vaccin trivalent felocell: 65 lei
vaccin trivalent felocell + antirabic: 95 lei
vaccin purevax rcp trivalent: 85 lei
vaccin purevax rcpch felv tetravalent: 120 lei
vaccin eurican antirabic (rabisin – merial): 30 lei
vaccin nobivac trivalent (tricat trio) – 75 lei