| ellyella a întrebat:

Cine imi poate spune de ce catelul meu manca tot ce gaseste pe jos cand il scot afara? Mai mult, ii place sa manance iarba si se tavaleste prin ea. Se face mereu ca purcelul pe botic si evit sa-l mai duc pe iarba. Asa fac toti cateii la inceput? Il scot doar de 2-3 saptamani. Catelul meu are 19 saptamani. Ce sa-i fac sa-l dezvat?

9 răspunsuri:
| maria999 a răspuns:

Buna! Ii spui ca nu are voie sa manance de pe jos daca nu intelege de vorba buna il iei frumos in brate cu calm il ti putin si dupa il lasi iar pe jos. Daca in continuare mai mananca il tragi si ii spui ca nu are voie sa manance toate prostile. Iarba este normal sa manance asa fac toti cand ii doar stomacul pentru ei iarba este ca un medicament pentru digestie.

| AnonimKidd a răspuns:

Deoarece e mic si nu i-au crescut dinti (probabil), si al meu manca(dar de prin casa). Cand vezi ca se apropie de ceva si vrea sa-l manance trage-l si spune-i nu-i voie!(asa l-am dezvatat pe al meu sa nu mai manance lucruri de afara).Nu-l mai lasa sa manance! Pe afara mai poate fi otrava pentru caini vagabonzi(sau din rautate pentru alti caini)...

| AndreeaDeea14 a răspuns:

Iarba la caini si alte animale ii ajuta daca au ceva probleme cu stomacul sau ceva de genu'.Cat despre tavalitul in iarba, el face asta pentru a se "distra".De exemplu, cainele meu cand era mai mica manca "rahat" de iepuri pentru ca aveam si din aia.Dar am inteles ca face asta pentru a-l ajuta la digestie sau ceva de genu. Sper ca te-am ajutat.
happy:d

| ĎĮĐĬ a răspuns:

Deoarece el e invatat sa stea mai mult pe afara. Ii place soarele si e fericit. ( Asta e parerea mea) Scoate-l mai des pe afara si nu te speria, e normal!

| luluta a răspuns:

Sunt medic veterinar putin naturale si bune raspunsurile de sus!
Un caine cand e mic isi schimba dinti si il dor asta face si un copil mic de aceea el roade tot pentru a ameleora durerea. Trebuie scos afara numai cand are nevoie de pipi/. si in iarba trebuie sa-l protejezi pot fi capuse in iarba (Vara si primavara) poate lua boli de la capuse, cumparai jucarii speciale. Cand mananca de pe jos scotei din gura si ceartal cu o voce aspra!

| vladinschi a răspuns (pentru luluta):

Mi am luat de 2 zile un pechinez, și nu știu ce să fac
Nu a făcut caca până acum, și mănâncă în continu
Este normal?

| Remus13 a răspuns:

Daca mananca iarba este normal, se simte rau. Dar daca mananca alte obiecte nu este bine, incearca sa-l iei de langa obiectele ce vrea sa le mestece si usor, usor o sa se invete incearca sa-l hranesti mai bine acasa, hraneste-l, alinta-l, ii trebuie si lui odihna.
mult succes.

| StefyLoVy a răspuns:

Daca mananca iarba il doare burta uneori, alte ori pentru catei este un medicament, tavalitul in iarba e placut si relaxant pentru catei ca si cum se tavalesc pe o panza moale.Nu trebuie dezvatat la inceput o sa faca de multe ori acest lucru chiar si cand o sa implineasca 1 an dupa care cainele nu va fi foarte energizat cum e acum si va uita usor de acest lucru marunt.Ar trebui sai cresti iesirea afara cu 4 zile pentru ca, ei au nevoie de aier curat si de asi elibera energia. Cuplacere!

| ANCAIOANA1 a răspuns:

Cand catelului ii este rau sau il doare stomacul se tavaleste si mananca iarba crede-ma am3 catei