| Maria294387582 a întrebat:

Buna ziua, de ieri am adus o pisica acasa. Este mai mare, are in jur de vreo 4-5 luni. Seara trecuta am tinut-o intr-o cusca,iar astazi,de dimineata, i-am dat drumul. Incaperea in care o tin este incaperea care duce spre pod, am mai eliberat-o si aseara, a fugit in pod, am mers dupa ea. Astazi, cand am decis sa o las sa exploreze zona mult mai bine si sa renunt la cusca, a fugit din nou in pod. Sunt ingrijorata din cauza faptului ca nu va mai cobori, nu are pe unde sa iasa, eventual 2 geamuri, dar este o inaltime mare. Imi puteti spune va rog parerea voastra? Unde vreau sa o tin? I-am pus lapte, bobite, i-am pregatit un culcus, i-am pus o jucarie, se va intoarce? Mi-e teama sa nu o fi speriat de seara trecuta, trebuia sa o las de cand am adus-o sa exploreze mai bine zone? De asta imi era teama, ca fuge in pod...si asa s-a si intamplat...Va rog frumos ajutati-ma si spuneti-mi parerea dumneavoastra, imi doresc foarte mult sa ajut aceasta pisicuta sa se acomodeze, mi-e tare draga si este prima pe care o am dupa multa vreme.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este speriată, nu te cunoaste de aceea fuge in pod, nu este asa mare pisica la 4- 5 luni, credeam ca ai luat o pisica de 4 sau 5 ani aia era intr-adevar mare, incearca sa nu țipi la ea sa nu o pedepsesti este speriata, cheama o usor la tine ajuta o sa te cunoasca sa se imprieteneasca cu tine, este fetiță? Trebuie dusa la control veterinar sa o vaccineze si sa o castreze ca sa o ai cel putin 15 ani.

| Maria294387582 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc frumos! Da, este fetita...momentan nu a iesit din pod cat am fost eu in acea incapere, dar acum am mers si am observat ca a mancat putina conserva si ce i-am mai pus eu pe acolo...s-ar putea sa se acomodeze asa, in pod, sau de la un moment dat o sa ma accepte si pe mine in jur?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Maria294387582):

Multumesc mult pentru fundă, in timp se va obisnuii cu tine treptat, pisicuța este de rasă? Sau maidaneză? Multumesc.

| Maria294387582 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Crezi ca ar trebui sa urc in pod la ea?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Maria294387582):

Mergi in pod la ea nu o speria mergi usor cheamă o cu pis pis daca nu are nume sau are nume dar nu îl cunosti, mîngîio cand se apropie de tine fa o sa vina ea la tine sa i vorbesti calm sa nu țipi la ea sau sa vorbesti tare ca este traumatizata, si incearca sa vezi o doare ceva a fost batută, sau a ranit o alta pisică, inspecteaza i urechile labuțele codița, burta, poate o fi gravidă de se ascunde sa nasca puii.

| Maria294387582 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cam am frica de soricei...nu stiu cum sa fac.

15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Vorbește blând + pune mâncare in cameră

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce rasă este? Si ce culoare? Ai cumpărat o sau ai gasit o?

| Maria294387582 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Este maidaneza, alb cu negru...am gasit-o.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Maria294387582):

Scuze acum am vazut ca mi ai raspuns.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Daca este speriată cand te vede posibil sa fi fost batută de cineva pe stradă ca de obicei pisicile vin la om si sunt tot in preajma si in picioarele omului, pisicile au nevoie de compania oamenilor atit astrea maidaneze cit si cele de rasă, dar in cazul pisicilor care au fost batute de om devin speriate, la fel ca si cîinele daca il bati devine agresiv si mușcă oamenii.

| Zuzu1991 a răspuns:

Bate-o... la cap, cum is permite, podul e proprietate privata
asa ca stai 7-8h si explica-i asta, da' pana cand big grin

| mont a răspuns:

Durează un timp pana sa se împrietenească cu tine, sa nu se mai sperie de tine/ceilalți membrii ai familiei.

| Maria294387582 explică (pentru mont):

Crezi ca se va acomoda in modul acesta, adica sa stea in pod si sa coboare doar pentru mancare...sau de la un moment dat ma va accepta si pe mine? Vorbesc bland, in pod nu am urcat...ar trebui sa urc?

| mont a răspuns (pentru Maria294387582):

O sa vina și la tine in brațe, nu o sa mai plece de lângă tine după ce o sa vadă ca o placi și ca de la tine primește mâncare, ca nu are de ce se teme. Vorbește cu ea, striga-o, lasă mâncare in directia ei, apoi tot mai aproape de tine. In general pisicile ce au fost fugărite de oameni/au avut vreun accident se tem așa, dar își revin când văd ca sunt in siguranța in casa.

| mihaela000ela a răspuns:

Pentru informații despre limbajul pisicilor sau comportamentul pisicilor, vizitați International Cat Care.