| Vasiliu_Andreea_1997 a întrebat:

De vreo 7 luni am achiziționat 2 țestoase! La început am avut pentru ele un bol de plastic cu un refugiu în mijloc, dar în el se agitau și vroiau sa iasă. Mi s-a spus sa le iau un acvariu mare cu filtru și încălzitor.Le-am luat acum 3 luni unul, dar țestoasele mele tot se agita.Stiti cumva de ce se agita și ce as putea face?

4 răspunsuri:
| Pinkvanilla9 a răspuns:

Si eu am 2 broaste testoase acasa si da e normal sa se agite.Ca sa nu iasa poti sa le cumperi un acvariu(nu stiu cum se numeste cel pentru broaste testoase)mai mare.Eu pe ale mele le mai scot si pe uscat pentru ca in acvariu daca se agita foarte tare nu e tare bine pentru ele, dar le supraveghez mereu, sa nu se bage sub mobila sau sa nu dispara prin casa.Deci pe scurt sfatul meu este daca e nevoie cumperi un vas mai mare, mai larg ca sa poata inota mai mult si sa le scoti pe afara din cand in cand sau daca esti la gradina lasa-le prin iarba.Eu le scot cam o data la 2 zile ca nu prea am timp.

| Laila12Izabela a răspuns (pentru Pinkvanilla9):

Se numeste terariu!

| Vasiliu_Andreea_1997 explică (pentru Pinkvanilla9):

Mulțumesc mult pentru sfat!?

| Vasiliu_Andreea_1997 explică:

Oricum acvariul meu are măsură : 60x30x30 cm.