| Flipper2193 a întrebat:

detin un catel Bichon Maltez (baiat) in varsta de aproape 3 ani, zilele trecute am gasit pe internet un anunt cu un Bichon totaltez fetita la 500 lei, in secunda 2 am plecat catre stapan si am cumparat-o, cand am ajuns la fata locului am aflat ca are doar 2 luni, nu a contat, am cumparat-o, iubesc rasa asta de catei si voiam sa-i iau o companie lui Max ( catelul meu ) zis si facut, am adus-o acasa si acum am auzit de la mai multe persoane ca nu este oke sa-i las pe amandoi impreuna deoarece ea nu are voie sa faca pui pana la 2 ani...un timp foarte lung, acum nu stiu ce sa fac, sa-i las impreuna, sa nu-i las? Ii poate face rau in vreun fel celei mici? Chiar nu stiu ce sa fac. Dvs. Ce sfat imi dati? Se inteleg atat de bine si se joaca amandoi, chiar nu as vrea sa-i despart, el se mai da sa se urce pe ea, dar fiind un catel foarte inteligent si foarte ascultator, daca ii spun "nu e voie" intelege, dar nu stiu ce sa zic, s-ar putea invata cu ea fara cotaiala? Ce ma sfatuiti sa fac? Nici sa stau cu ochii pe ei non-stop nu pot

6 răspunsuri:
| wpAbby a răspuns:

Atunci trebuie sa ii despărți sau sa ramai cu un caine

| Flipper2193 explică (pentru wpAbby):

Chiar nu pot face alt ceva? Nu e nici o sansa sa nu se mai dea la ea?

| Snowa a răspuns:

Cainele tau nu e castrat? Daca e castrat atunci nu e o problema. Daca nu e castrat atunci trebuie sa ii desparti.

| Flipper2193 explică (pentru Snowa):

Logic ca nu e castrat, cum as putea sa-l castrez? Stric frumusete de rasa, nu stiu, o sa vad ce pot face...

| Snowa a răspuns (pentru Flipper2193):

Si eu am fost contra castratului/sterilizatului, dar am inteles ca e mai bine sa o faci. Nu faci nimic rasei, nu o faci mai urata.
Am un vecin care are tot un bichon (femela) si cand a scos-o afara s-a imperecheat cu un caine al strazii. Femela era sa moara pentru ca puii erau mai mari decat ea.
Nu zic ca o sa se intample asta si la tine, dar iti recomand cand e campanie de castrat/sterilizat gratis (daca nu vrei sa dai bani) poti sa te duci si sa-i castrezi (nu mai stiu la ce varsta e bine sa-o sterilizezi).
Daca tot nu vrei sa ii castrezi trebuie sa stii ca femela va trai mai putin, masculul s-ar putea sa faca cancer testicular, sansa ca femela sa faca tumori sau cancere ovariene, etc.

| Cricy a răspuns:

Cand se urca pe ea vrea sa o domine, cum făceau strămoșii lor in sălbăticie, iar de problema cu separatul, nu stiu ce sa zic... Am avut o cățelușa tot de 2 luni(care la 3 ani a murit), si un catel mult mai mare ca al tău, 6 ani, nu i-am separat... Si ce treaba are ca nu poate să facă pui până la 2 ani? Cum am spus mai sus, vrea sa o domine, si cand îi spui: "Nu e voie", il corectezi. Parerea mea e ca daca vrei sa ii desparti, fă-o. Nu te obliga nimeni.