| Maria294387582 a întrebat:

Buna ziua din nou, tot in legatura cu pisicuta. Pentru cei ce nu stiu, o am de vreo maxim 3 zile si o tin intr-un coridor care duce spre pod, iar ea sta acolo in majoritatea timpului. Iese doar noaptea acolo din cate am observat, sau seara. Astazi am reusit sa o vad, dar cand am vrut sa intru (tind sa precizez ca usa face destul de mult zgomot) a fugit foarte rapid. Este marisoara, are 4-5 luni, de maine m-am gandit sa o las afara...incerc sa ii dau cat mai multa mancare si sa nu duca lipsa de nimic(ii dau lapte,conserva pentru pisici, bobite, astazi i-am cumparat niste pliculete whiskas si vreo 2 louisa-apropo, louisa vi se pare o firma buna?)...credeti ca va fugi? Oare voi reusi sa o obisnuiesc cu mine?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Nu i mai da lapte deoarece face diaree, lapte îi puteai da daca avea cateva saptamîni o luna, dar gata are 5 luni, lasa o pe conserva kit cat si mai poti sa i dai din cand in cand pește, foarte rar nu i da zilnic, daca o lasi afara o pierzi fuge si nu o mai gasesti niciodata, te referi afara in curte pe strada? De ce nu o duci la medic sa o consulte poate are ceva. Ca e prea speriată.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pisicile nu sunt ca porcii nu i da multa mincare, trebuie de 3 ori pe zi hranită atit, apă sa i pui proaspata ca daca este veche chiar si de ieri nu o bea, pui apă de la robinet si inainte de a îi pune apă in bolul ei il speli, la fel si cu cel in care i pui mincare, pisicile care le obisnuiesti de mici cu multa mincare ajung obeze si bolnave.

| anonimg a răspuns:

Pisicile pot fugi de acasă oricând; chiar și după ani buni de stat acasă. Când ne atașăm de animale să nu o facem mai mult decât trebuie.
Dar ca să nu o pierzi prea repede, mai ține-o în casă până când se va obișnui cu toți din casă.
Până atunci du-o la un medic veterinar așa cum trebuie procedat. Încearcă să-i iei și un culcuș pentru pisici; medicul veterinar te va învăța tot ce trebuie pentru toaleta (nevoile) ei dacă îl vei întreba.
Poți să o înveți și cu hrană de casă; dar să nu îi dai carne crudă pentru că nu este animal sălbatic.

| alina2k18 a răspuns:

Nu poti sa ii blochezi accesul in pod?
O sa se obisnuisca acolo si o sa fie mai salbatica?
Nu ii mai da lapte ca nu mai e baby kitten.