| thedarkkkkkkkkkk a întrebat:

Buna ziua, perusul meu de 1 an si ceva nu mai mananca mei de o saptamana, rar ciripeste si doarme aproape toata ziua, a mancat doar mar si salata. Ce are si ce pot sa fac?

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dă-i vitamine, probiotice (iaurt) și calciu lactic (de la farmacia umană).
Să fii atentă la culoarea/forma găinațului, ca să informezi veterinarul. Dacă are diaree (e apos), dă-i ceai de mentă și Diropur. Va avea nevoie și de un antibiotic (posibil, unul cu spectru larg). Iti va spune veterinarul. Sper să găsești un medic care se pricepe și la păsări, nu doar la căței si pisici. happy
Sănătate puiuțului!

| aditimus a răspuns:

De ce nu il duci la un medic veterinar mai ales din primele zile cand vezi ca nu mananca?