| dianadiana0809 a întrebat:

recent mi-am luat o catelusa pe care o tin in apartament si nu stiu ce sa fac cu ea sa nu mai faca pipi pe covoare. I-am cumparat covorase igienice si le-am pus in locurile unde am observat ca face cel mai des. O vreme a functionat, mergea mai tot timpul acolo sa faca, dar acum nu mai vrea, face pe unde apuca. Ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Trebuie s-o cerți, dar să ridici calumea tonul la ea, câinii simt când îi cerți și când vede că te iei mereu de același comportament la un moment dat realizează ce face rău. apoi s-o duci afară să facă și când face afară s-o mângâi și s-o lauzi

| AlexCristi97 a răspuns:

Daca nu reusesti sa o dresezi singura prin a o certa cand face pe covor si a recompensa cand face unde trebuie, du-o la dresaj. In general daca face pe covor si o certi si o iei de cap si ii arati ce a facut si dupa o duci sa ii arati unde trebuie sa faca, ar trebui sa se invete.

| DinoRax a răspuns:

Deocamdata ii prea mica pentru a se invata asa ca ii poti lua niste scutece pentru caini nu sunt foarte scumpe doar ca alea se tin doar noaptea ziua va trebui sa ii faci un program la care sa iesi cu ea afara dar numai daca are vaccinurile facute daca nu poti sa ii ti scutecul toata ziua?