| MadaV1234 a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns sau o informatie. Am o catelusa in varsta de 8/9 luni. Problema e ca se scarpina foarte des mai ales dupa urechi. Mentionez ca nu are purici. Am luat de la dr veterinar fiole de Neostomosan si i-am facut bai repetate. Nici un rezultat. Apoi o alta solutie diluata cu apa aplicata prin tamponare in zonele cu probleme. La fel. Acum a inceput sa ii cada si parul si tot se scarpina. Va rog sa ma ajutati cu un tratament. Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Problema nu sunt parazitii externi (purecii). Mai curand pare sa fie o afectiune a urechii: otita alergica externa, o infectie a urechii medii etc. O vizita la veterinar te-ar ajuta sa iti vindeci catelusa.

| MadaV1234 explică (pentru JackR):

Ideea e ca am fost si cele mentionate mai sus tot la recomandarea medicului veterinar le-am facut. Am observat ca la baza blanitii (pielii) in zonele unde se scarpina apare um fel de,, matreata" sau piele moarta. Alte pareri?