| Andreidjsjc a întrebat:

Câinele meu a inceput sa se simtă rău și cel mai rău nu mănâncă, i-am dat niste mâncare de câine și o tine in gura, ce as putea face de acasa? Că veterinarul e departe.

Răspuns Câştigător
| adeluna a răspuns:

Monitorizeaza-ti cainele si incearca sa aduni cat mai multe simptome. Apasa incet pe abdomen si vezi daca e umflat sau are dureri. Oasele se pot sfarma in fasii ascutite care pot perfora stomacul sau intestinele si cauza sangerari interne.( in special celede pui) De asemenea, stiai ca nu doar ciocolata (care e otravitoare)dar si ceapa sau ustiroiul sunt toxice pentru caini( de asta trebuie avut grija cu resturile de mancare).

7 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Tocmai ce am dat peste linkul asta, este vorba de consultatii gratuite online. Sper sa te ajute. https://smartvet.ro/......onsultatie

Răspuns utilizator avertizat
| adeluna a răspuns:

Trebuie sa descrii mai multe simptome. Febra? Bot uscat? Dureri? Apatie? Voma? Culoarea vomei? A mancat oase? Il doare daca ii palpezi burta? De cat timp au aparut simptomele si ce a facut inainte de asta?

| Andreidjsjc explică (pentru adeluna):

Febră nu prea...nasul nu e umed, ff puțin, voma nu, și a mâncat oase...

| Andreidjsjc explică (pentru adeluna):

Mulțumesc! dar ce i as putea face ceva de acasă?

| adeluna a răspuns (pentru Andreidjsjc):

Tot nu ai spus de cata vreme are simptomele astea. Varsta cainelui. A fost deparazitat? E foarte greu de dedus care ar putea fi problema. In principiu ofera-i apa proaspata. Fii atent la voma sa nu fie sange in ea, spuma, sau verde. Si la excremente ( sange, fasii de oase, pungii, etc). E bine sa ai in casa carbune medicinal ( f ieftin de la farmacie) care actioneaza ca un burete absorbind toxinele la oameni si animale. Cauta pe google simptomele pentru posibile cauze ( in engleza o sa gasesti mai multe raspunsuri.

| Vikaa a răspuns (pentru adeluna):

Simptomele de febra,nas uscat,stari de greata si varsaturi,lipsa chefului de joaca,mancare si de a se adapa,pot fi si pentru parvoviroza, ca un caine ce mananca oase, rar moare, si daca se face in fasii moare intr-o ora, maxim 2. Cel mai probabil e vorba de parvoviroza, decat de niste simple oase, din pacate daca o sa zaca asa mult o sa se deshidrateze si o sa moara saracutul.

| adeluna a răspuns (pentru Andreidjsjc):

Monitorizeaza-ti cainele si incearca sa aduni cat mai multe simptome. Apasa incet pe abdomen si vezi daca e umflat sau are dureri. Oasele se pot sfarma in fasii ascutite care pot perfora stomacul sau intestinele si cauza sangerari interne.( in special celede pui) De asemenea, stiai ca nu doar ciocolata (care e otravitoare)dar si ceapa sau ustiroiul sunt toxice pentru caini( de asta trebuie avut grija cu resturile de mancare).