| anonim_4396 a întrebat:

Cainele meu are 6 luni,fetita, nesterilizata. Are cumva treaba ca e nesterilizata cu faptul ca isi face treburile pe la ore de tip 10-11 noaptea in conditiile in care o scot de trei ori afara, dimineata pranz seara? In fiecare seara isi face nevoile pe la 10-11 iar eu o scot undeva pe la 7 seara,facandu-si ambele nevoi.Iar alte ori, dimineata la 7 jumate o scot isi face nevoile iar pe la 11-12 la pranz,iar. Nu face treaba mare in casa, in schimb treaba mica da.Nu stiu ce sa mai fac, cateva idei?

13 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Musai să o sterilizezi, dacă nu vrei pui. În caz contrar, va face o tumoare și va muri, asta în timp.
Nevoile și le face în casă pentru că NU ai învățat-o afară. Trebuie să te ocupi de educația ei, evident și normal.

| Ellzzz a răspuns (pentru ancaval):

Astazi spre exemplu a facut pipi in pat intr o camera, am certat o si am devenit chiar agresiva pentru ca nu mi se pare normal ca eu sa respect un anumit program de iesit afara cu ea iar ea sa isi faca nevoile oriunde apuca ca si acum ar avea 3 luni
Acum putin timp, a facut iar in pat dar in altul. Ce sa mai inteleg? Face baltoace ca si cum s ar tine de ore in sir, eu cred ca are probleme

| Ellzzz a răspuns (pentru ancaval):

Si inca o chestie nementionata: este inadmisibil sa isi faca nevoile in locul in care doarme. Alti caini se agita, se duc la usa, plang etc. Astazi ea a facut pipi in pat intr o pozitie intinsa ca de dormit doar ca ea era treaza, nici macar nu a stat in fund ca pozitie normala de facut nevoile la o femela. Nemaivorbind de faptul ca era plina de pipi de la burta pana inspre gat...nu mi se pare a fi normal

| ancaval a răspuns (pentru Ellzzz):

Tu ai probleme, nu ea.
Păi dacă ești agresivă ce poate învăța câinele ăla? Doamne.
Trebuie să o urmărești, când îi vine, o iei în brațe și afară cu ea și îi vorbești frumos, îi arați unde să facă. Dacă te enervezi, urli, sau ce mai faci tu, nu rezolvi nimic.
Dacă nu ești în stare să îl dresezi, donează-l cuiva.

| Ellzzz a răspuns (pentru ancaval):

Doamna eu nu v am jignit ca sa imi spuneti dumneavoastra ca am probleme, cu tot respectul. Degeaba o urmaresc daca face pipi SI INTINSA
Data viitoare cand vi se mai raspunde, nu atacatiwinking

| ancaval a răspuns (pentru Ellzzz):

Nici eu nu te-am jignit! Atenție! Mai citește odată! Știi ce e aia jignire?
TU ai spus că ai devenit agresivă! Asta chiar e o problemă la tine, crede-mă! Și NU e jignire!
Un câine trebuie dresat, îți trebuie timp să te ocupi de el, frumos și NU agresiv, că nu va învăța nimic și rămâi tot așa "agresivă", cum spuneai tu. Degeaba te superi pe mine, dacă te superi.
Eu am avut mai mulți câini, și afară, și în casă, deci vorbesc din experiență. Oare la mine de ce nu s-au pișat în casă? Că m-am ocupat serios. E mult de lucru cu el până învață. Nu e om, să înțeleagă după vorbe.
Păcat că noi oamenii vrem totul de-a gata, fără să facem efort și devenim obraznici când primim un sfat. Păcat!

| ancaval a răspuns:

Nu e cazul să îmi trimiți felicitare. Nu accept așa ceva. Dacă ai ceva de spus/întrebat TREBUIE să o faci AICI!

| Ellzzz a răspuns (pentru ancaval):

V am trimis asa deoarece mesaj privat nu pot. Ramane valabila intrebarea de la felicitare si anume daca e normal sa tremure dupa sterilizare, multumesc

| ancaval a răspuns (pentru Ellzzz):

1. Știu că nu poți prin mesaj privat, așa am vrut eu să fac setările.
2. Da, după anestezie, e normal să tremure și chiar să doarmă mult în ziua respectivă, evident. Dar medicul veterinar a plecat în concediu? De ce nu l-ai întrebat? Eu nu te înțeleg, serios. Când mergi la medic trebuie să știi tot.

| Ellzzz a răspuns (pentru ancaval):

Pai doctorul mi-a raspuns arogant "e o operatie totusi"
Este a treia zi cand tremura sad

| ancaval a răspuns (pentru Ellzzz):

Și? Ce dacă a răspuns "arogant"? (dar nu cred asta)
Sună și vorbește cu el, sau mergi personal. Dacă stai cu mine la povești nu își revine cățelul.

| Ellzzz a răspuns (pentru ancaval):

Eu am apelat la TPU crezand ca sunt oameni care vor sa ajute, nu sa raspunda raspicatlaughing. Am apelat la dvs ca ati zis ca ati avut catei mai multi, nu e vorba ca stau "la povesti" cu dvs, totusi vorbiti cu o necunoscuta aici practic. Daca tot nu va place sa stati la povesti, stergeti va contul ca sa nu mai aveti nervii astia

| ancaval a răspuns (pentru Ellzzz):

1. Și chiar sunt oameni care ajută aici. Dar când vezi că pe unii îi doare în c*r, e normal să răspunzi "răspicat".
2. Contul îl șterg DOAR dacă vreau EU și NU dacă îmi spui TU. Și trebuie să fii de acord cu mine!
3. Dacă îți pasă de câinele tău, corect ar fi să mergi la medic pentru orice vei vedea "suspect". Noi NU te putem ajuta când e vorba de SĂNĂTATE, doar cine e specializat, cu școală, examene, diplomă, aviz de liberă practică. Dacă nici atât NU vrei să înțelegi....atunci? Ce e de făcut?