| aimullah123 a întrebat:

Cainele meu se sperie de tunete. Ce pot face?

4 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Du-l la psiholog

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu-l lăsa afară când plouă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca punctul 3 :
https://www.cesarsway.com/keeping-your-dog-safe-when-the-fireworks-start/
Poti sa cauti mai multe sfaturi despre anxietatea la caini, pe moment e important sa il scoti din starea respectiva chiar daca o sa fie mai dificil. Alergatul il face sa se deconecteze de la ce este in jur, la fel si o impingere ferma, cu degetele, in zona coastelor dar dupa ce faci asta trebuie sa ii menti atentia concentrata pe ceva, de exemplu sa te joci cu el.

| Arakiss a răspuns:

N ai ce sa i faci. Eu am avut un dalmatian care s-a speriat odata de revelion de la petarde iar apoi cand tuna se baga in fundul cotetului si nu l mai scoteai de acolo.