| Reddfox a întrebat:

Cainii nu mananca legume si fructe (am auzit), iar eu i-am dat cainelui bunicii mele sa mananace cateva boabe de struguri. (Se uitia la mine. si era prea dragut. Si a mancat si boabele laughing )Poate pati ceva? E un caine pechinez.

Răspuns Apreciat de Editori
| biwltyad a răspuns:

Cainii mananca fara probleme fructe si legume dar cu EXCEPTII.

Strugurii sunt una dintre exceptii. NU II MAI DA STRUGURI. Urmareste sa nu i se faca rau. Strugurii duc la insuficienta renala in cazul cainilor, la fel si stafidele.

Simptome ale intoxicarii cu struguri la caini:
nu mai mananca la fel
e prea calm fata de obicei, adormit, lesinat, moale, slabit
voma si diaree
nas uscat si gingii palide (astea sunt semne de deshidratare care e un simptom )
nu urineaza
insuficienta renala poate fi fatala, deci daca pare sa nu fie ok cainele fuga la veterinar!

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

"Cainii nu mananca legume si fructe (am auzit)"

Ai auzit prost. Câinii mănâncă cam tot ce mâncăm şi noi, iar majoritatea dintre ei adoră fructe şi legume, numai nu toţi oamenii ştiu acest lucru, pentru că din cauza dezinformării, a prejudecăţilor nu prea îi hrănesc cu aşa ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Adevar graiesti!
Catelului meu ii plac fructele(nu si citricele, ce-i drept) si legumele.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

...şi al meu e înnebunit. big grin

| Bondarel99 a răspuns:

Cainele mananca ce e invatat de mic sa manance.
Nu pateste nimic de la fructe.

| Freya1 a răspuns:

Nu pateste nimic.Eu cu a meu mancam o boaba eu una el si nu avea nici pe dracu laughing

| Caro34 a răspuns:

Nu are nimic, fii linistit! Se va simti mai hidratat!winking

| sweetys a răspuns:

Catelul meu nu manca ceapa usturoi, cartofi cruzi si fructele din categoria citrice, in rest manca ce mananc si eu, de la capsuni, pepene la rosii castraveti ardei. Asa ca nu e o problema. Stie din instinct ce sa manance si ce nu.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Pana si un cerb mananca carne daca ii dai o bucata. Limita dintre erbivor/carnivor/frugivor este mult mai subtire decat crezi. Nu o sa pateasca nimic, nu are cu ce sa il afecteze.

| Snowa a răspuns:

Boabele de struguri ii pot dăuna sănătăți, poți căuta pe net si vei vedea. Pe lângă struguri mai sunt ceapa, usturoiul, cartofii, etc. (Poti căuta legume si fructe toxice pentru câine. Mai bine să nu riști)

| Pitbullllll a răspuns:

Cainele meu mananca in fiecare zi fructe si legume si nu are nimic