| sdfsfsdfsdfsdf a întrebat:

Calarit.
Pe viitor as vrea sa imi cumpar un amic, un cal. Stiti de ce este nevoie pentru a-l avea, eventual calari?

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Si vrei sa-ti calaresti amicul?

3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

În primul rând să fi la țară cu casă, grajd. Sau o herghelie unde închiriezi un padoc. Oricum, un cal pentru călărie, este scump de cumpărat, scumpă întreținerea sa! Iar, dacă nu participați la competiții sportive, nu vă amortizați cheltuielile!

| Raducons a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ca va trebui sa ii dai mancare,sa iei furaje, sa ii faci curat, sa l ingrijesti, nu e numai sa l calaresti, daca esti dispus sa te ocupi de el atunci poti avea.

| Ciubowski a răspuns:

Nu este o gluma chestia asta, sa ai un cal este munca serioasa. Gandeste-te cata mancare mananci tu, si cata mancare ar trebui sa consume un animal de 15-20x mai mare ca tine.

Apoi gandeste-te la spatiu ca nu poti sa il inchizi intr-o camera si uiti de el. Are si el nevoie de camp in care sa alerge altfel "se ofileste" si atrage probleme de sanatate.

Ai nevoie sa ii faci curatenie in fiecare zi in grajd, adica sa dai la lopata tot balegarul pe care il produce, la fel cum si tu produci fecale zilnic.

Trebuie sa ii cari mancare, apa, sa il ingrijesti sa nu fie murdar (ca si asta e o cerinta, calul se simte mai bine cand e si el periat, curatat samd).

Prin toate chestiile astea formezi o legatura cu "amicul" asta, pentru ca un cal este un animal inteligent. Se ataseaza de tine psihic si are incredere in tine daca ai grija lui zilnic.

Cand ajunge la maturitate, calul te poate lasa eventual sa te urci pe el, dar si atunci e o sansa sa NU vrea sa faci asta si o sa primesti o scurta lectie in rodeo de te arunca de nu te vezi.

In cazul asta, va trebui sa muncesti si mai mult sa il inveti sa te accepte sa il calaresti.