| anonim_4396 a întrebat:

Cand apare primul dinte/masea la pechinezi? Am un pechinez are maselutete dar dintii din fata(de sus) nu i-au iesit.Nu stiu exact ce varsta are, dar banuiesc ca in jur de 2 luni. E foarte desteapta.Ma poate ajuta cineva?

1 răspuns:
| ScumpiKxoxo a răspuns:

Prima problema cu care se confrunta medicul veterinar in ceea ce priveste dintii cainelui este asezarea defectuoasa a dintilor temporari; din acest motiv este dificil pentru dintii permanenti sa penetreze gingia, daca problema nu este rezolvata la timp pot aparea malformatii ale gurii sau probleme cu gingiile si radacinile dintilor. Primul control al dintilor ar trebui facut in jurul varstei de 5 luni, asa dintii permanenti vor iesi fara probleme iar cainele se va bucura de ei pe tot parcursul