| anonim_4396 a întrebat:

Cand catelul meu era pui il tineam in casahappy ii faceam baie o data pe saptamana si tot se scarpina oare avea si atunci purici?

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Un caine spalat o data pe saptamana sigur are dermatita (o boala de piele, facuta tocmai ca il spalai prea des). Si din cauza dermatitei se scarpina, nu din cauza puricilor.
Cainele se spala cel mai des o data pe luna.
E posibil sa aiba si purici, dar baia nu le face nimic. Ii trebuie picatura pusa pe ceafa. Intreaba la farmacia veterinara.

4 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Il spei in van.de 2 ori pe an, trebuie sa-i pui [se pune dupa cap, pe gat] niste Frontline Combo.este adevarat ca e scump[cam 55lei]dar rezultatul este extraordinar.GARANTAT! scapa de toti parzitii[capuse, purici, paduchi]

| InstinctPr3ciS a răspuns:

Se scarpina pentru ca ii faceai baie odata pe saptamana.
Ai exagerat, nu este om, este caine. Un caine trebuie spalat odata pe luna pentru ca sa nu i se irite pielea.
Asta s-a intamplat in cazul tau, i sa iritat pielea.
Funda?

| SoLoo a răspuns:

Buna! Un caine cand se scarpina nu are neaparat purici. EX: un om cand se scarpina la cap are purici? NU prea cred big grin eu iti zic ca se juca si nu are nimicwinking nu te speria :* Bafta :* funda?

| derfrosch a răspuns:

Verifica-l. Purici se vad usor pe pielea cainelui, trebuie doar sa ii dai blanita usor la o parte (il mangai usor in raspar). De obicei puricii stau pe spate in dreptul membrelor inferioare, deasupra cozii. Daca are purici, du-l la un medic veterinar, daca nu iti permiti, exista numeroase metode naturale. Cauta pe google ca o sa gasesti imediat. happy