| SomeBodyThatDoesNotMatter a întrebat:

Cand se dau cainii la imperechiat?

6 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Se dau pe la 8-9 luni cam asa nu trebuie dati cand sunt pui deci la 8-9 luni ar fi indicat dar poti sa o dai si la un an

| elena a răspuns:

Ca toate celelalte animale, cainii au un instinct natural de reproducere si de perpetuare a speciei. Totusi, femela se va imperechea numai in anumite perioade, de obicei de doua ori pe an, atunci cand se zice ca este in calduri sau in perioada de reproducere. Pe de alta parte, masculii adulti se pot imperechea in orice perioada a anului si, daca li se permite sa umble, acestia pot parcurge distante lungi in cautarea unei catele in calduri.

De obicei, cateaua este in calduri timp de aproximativ trei saptamani, iar pe parcursul acestei perioade, ea devine foarte atragatoare pentru masculi. Si comportamentul ei poate varia si poate deveni mai agitata si mai sensibila, dar de obicei nu va accepta sa se imperecheze decat in a doua saptamana din perioada de reproducere. Totusi, catelele au un comportament diferit si cateodata un mascul se poate imperechea cu o catea inca din prima zi din perioada de reproducere, sau poate fi nevoit sa astepte pana in ultima zi a acestei perioade. Asadar, asigura-te ca tii cateaua departe de masculi pe toata perioada de reproducere.

Unele catele pot manifesta semne de graviditate la una sau doua luni dupa incheierea perioadei de reproducere, chiar daca nu este gestanta sau nu s-a imperecheat in aceasta perioada. Aceasta se numeste sarcina falsa, iar catelele ce trec prin aceasta stare pot produce lapte si manifesta alte semne de comportament matern, cum ar fi de exemplu construirea unor cuiburi, a unor jucarii pentru pui, etc. Cere sfatul veterinarului daca se intampla aceste lucruri.

Anumite aspecte ale comportamentului de reproducere la caini pot fi o bataie de cap pentru stapanii lor. Castrarea sau alte forme de control al reproducerii sunt recomandabile daca nu vrei sa ai pui de la cainele tau. Veterinarul tau te va sfatui cu privire la optiunile disponibile.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Cred că ar trebui să citești aici http://www.caini-pisici.ro/......_0152.html
După maceea nu este rău să vorbești cu medicul veterinar pentru că sunt amănunte care diferă de la o rasă la alta.
O zi cu zâmbet să ai!

| mgtow a răspuns:

Dupa ce ii miroase curul si daca vede ca miroase bine ii iese carnatul si dai bataie acolo pana raman imbarligati si apoi razi de ei. Fiecare cand au chef de sex o fac.

| DarkBlood32 a răspuns (pentru mgtow):

Pai eu o catea care este in fiecare zi in calduri si are vulvele rosii si bulbucate cu vaginul fierbinte si mai cerseste si un oral! I don't want to see

| AlexEuManu a răspuns:

Cand au foarte mare pofta de mancare si scot limba