| BuGsstormbunny a întrebat:

Cand umbla mistreții sa bea apa si sa manance? Ziua se depărtează mulți km de pădure? Sunt periculoși dacă treci pe lângă o turma?

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cand umbla mistreții sa bea apa si sa manance?
Când le este foame și sete.
Ziua se depărtează mulți km de pădure?
Nu căci sunt intelgenți. Vin la culturile agricole noaptea.
Sunt periculoși dacă treci pe lângă o turma?
Foarte. Te sfâșie.

| BuGsstormbunny explică (pentru sadrian46):

Chiar dacă nu sunt cu pui? Am înțeles ca dacă faci zgomote se sperie și fug.

| sadrian46 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Ei, ca orice animal sunt teroriali. Locul unde ei pasc, se hrănesc, este teritoriul lor, și-l apără. Așa că nu încerca să testezi. O haită are automat și pui în ea.

| BuGsstormbunny explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc domnule Adrian. Mai exact, eu voiam sa știu care ar fi șansele sa ma întâlnesc cu ei ziua, la o distanta de 3km de pădure.

| tonyc7 a răspuns (pentru sadrian46):

In zona mea sunt multi mistreti, dovada numeroasele urme pe care le vad pe un vad de trecere a apei. Intr-adevar, cel mai probabil trec noaptea apa ca sa ajunga la culturile agricole situate in fata padurii. Vara, cand se lasa seara, reuseam sa zaresc totusi si cate unul (pentru ca exista si mistreti solitari, nu toti traiesc in turma) cum venea sa se adape la rau, la marginea padurii.
Si daca obisnuiesc sa mai fac drumetii prin padure, singur sau insotit de cineva, exista riscul sa te atace si pe timpul zilei daca dai de unul sau mai multi prin padure?

| sadrian46 a răspuns (pentru tonyc7):

Unul singur nu, dar mai mulți e posibil. Dar dacă îi observi de la distanță și nu te apropii, ei te vor lăsa în pace.

| sadrian46 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Sunt șanse mici. Sunt animale sălbatice, adică selvatice adică de pădure, nu trăiesc pe câmp. In pădure își au zonele unde fac pui, unde caută de mâncare. Vor ieși poate după mâncare ziua în tipul iernii, când rersursele de hrană în pădure sunt limitate.

| tonyc7 a răspuns (pentru sadrian46):

Daca ii observ de la distanta si voi continua sa merg spre ei, fac pariu ca tot ei vor fugi de mine. Pentru ca sunt niste animale foarte sperioase, chiar daca sunt periculoase! Probabilitatea ca un mistret (sau mai multi) sa atace omul e extrem de mică. Eu unul n-am auzit vreodată om care să fi fost victima unui mistreţ, aşa cum aud cazuri cu urşi, lupi, etc.

| sadrian46 a răspuns (pentru tonyc7):

Eu am cunoscut cazuri în Apuseni. Nu te juca.

| gabicoo a răspuns:

Când se deschid restaurantele și terasele!
winking

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, FOARTE periculosi

| lulufunny6766 a răspuns:

Au ceva cult sub pamant si beau acol apahee hee