| Floryn9 a întrebat:

Care e cea mai buna versiune de Windows 7 dintre aceastea? (Starter, Home Basic, Home Premium, Professional, Enterprise şi Ultimate).
As vrea sa-mi reinstalez windows-ul si nu stiu ce versiune sa-mi pun...ma puteti ajuta? Dar si cu cateva sugestii de ce e mai buna versiunealove struck,y, z!

8 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Parerea mea : Nu-ti trebuie nimic mai sus de Home Premium, sau Home Basic.

- Starter
- Home Basic
- Home Premium
- Professional
- Ultimate
- Entreprise

Toate versiunile mai sus de Home Premium contin in plus :
- Aero Glass Remoting
- Audio Recording over Terminal Services
- Bitlocker Drive Encryption
- Bitlocker To Go
- Branche Cache Distributed Cache
- DirectAccess
- Display Language
- Enterprise Search Scopes
- Federated Search
- Group Policy
- IIS Web Server
- Language Packs (MUI)
- Local Users and Groups Manager
- Local Security Policy Manager
- Multi-Display Terminal Services
- Multi-Touch support
- Offline Files
- Personlization
- Presentation Mode
- Remote Desktop Host
- Snipping Tool
- Software Restriction Policies
- UNIX based applications subsystem
- Virtual Desktop Infrastructure (VDI) Enhancements
- Windows Flip 3D
- Windows Media Player multimedia redirection
- Windows Server domain joining

Toate aceste caracteristici sunt in plus, adica tu nu o sa le folosesti mai niciodata.
Windows Professional e ca Home Premium doar ca are cateva dintre caracteristicile de mai sus.

Daca vrei o comparatie mai detaliata intra aici - >> http://goo.gl/Y3ILVI
Toate versiunile de windows sunt comparate :)

| Danzell a răspuns:

Ia-ti home premium sau proffesional. sincer nu ai nevoie de extraoptiunile de pe restul.
pro, are accepta extensii de memorie de a 16 la 192 gb ram. multe calculatoare de abia daca au 8. remote desktop( care reprezinta o vulnerabilitate pentru windows, sistem de criptare a fisierelor, (iar inutil) polite de restrictionare software,(gen sa nu permiti o aplicatie sa se instaleze, util doar la locul de munca, sa nu lasi angajatii sa stea pe mess), windows server domain, (iar inutil), windows xp mode, (nu am reusit nociodata sa il fac sa mearga)

windows enterprise Criptare bitlocker( aceeasi vrajeala ca mai sus numai ca ceva mai bun) suport pentru aplicatii unix( inutil), diskless nodes.

ideea e ca au utilitati pe care nu le folosesti, decat daca esti intr-o firma.

| Copac13 a răspuns:

Cel mai bun este ultimate

| Nelu62 a răspuns:

Eu folosesc Ultimate 32bit si sunt foarte multumit. Ai aici cateva caracterisici la toate versiunile:
http://www.windowsfaralimite.ro/windows/totul-despre-versiunile-windows-7/

| adryang78 a răspuns:

Iti recomand Windows 7 Ultimate.

| amazonul11 a răspuns:

Ultimate ii bun

| VIVIANAGOMEZ a răspuns:

Ultimate normal. Mulți sunt multumiți cu el.

| andrei00sb a răspuns:

Salut! Windows 7 Ultimate este foarte bun atat pentru interfata si multe alte caracteristici in plus cat si pentru timpul de update extrem de mic! Eu unul sunt foarte multumit de aceasta versiune happy De exemplu pe versiunea professional cum incarcam putin hardul cum incepea sa mearca mai greu dar pe ultimate poate sa ramana numa 1 GB liber pe hard si nu influenteaza functionare deloc. Cat despre 32 biti si 64 este alegerea ta si iti trebuie si ceva resurse... diferena dintr 32 de biti si 64 este la claritate (claritatea buna necesita o placa video pe masura ) Eu iti recoman cu incredere 32 biti! Bafta si sper ca te-am ajutat!