| amy3semj1405 a întrebat:

Care e diferenta dintre un malamut de alaska si un husky?

Răspuns Câştigător
| hamsterx a răspuns:

Uite ce se discuta aici, totusi... http://www.animale.ro/forum/showthread.php?t=49939

16 răspunsuri:
| Roby67 a răspuns:

Malamut de alaska este un ciine crescut pentru ca sa traga sani grele si Husky este crescut pentru viteza. Husky are Intre 15 si 28 de Kg si Malamut de Alaska Intre 34 si 38 de Kg. Mai vrei amanunte?

| Larette a răspuns:

Sunt multe diferente, malamutul este mai mare si mai blanos, in schimb husky-ul este mai mic si blana putin mai mica decat a malamutului.

| Larette a răspuns:

@anonim-nu ai dreptate, malamutul trage si el sanii, chiar este foarte cunoscut pentru astal

| hamsterx a răspuns:

Husky e siberian si malamut e "husky de alaska" cel putin asa stiu euthinking

| hottweet a răspuns:

Malamutul a fost creat special pentru a trage sanii laughing nu pentru a trage si el sanii. happy

| LORY a răspuns:

Nu stiu care este diferenta, eu nu vad niciuna;)) Poate ma insel... Oricum citeste aici, poate gasesti ceva care te va ajuta: http://www.zooland.ro/Malamut_de_Alaska-4127.html

http://www.animale.ro/caini/husky-siberian

Bafta!

| alexghi a răspuns:

Intre malamut si husky nu este decat o singura diferenta.acea este ca malamutul are blana mai mare decat husky, dar uni dintre voi veti spune ca nu e adevarat insa husky si malamut sunt aceeasi rasa numai ca se numesc altfel

| SaraSuciuLea a răspuns (pentru alexghi):

Fals.Malamuti au ochi caprui doar in timp ce husky au ochi albastri sau caprui.Malamutul are si balana si corpul mai mare, si este mult mai puternic.Pana si fata le este diferita uita-te la poze si o sa vezi diferentele nu mai comenta daca nu sti

| alexghi a răspuns:

Intre malamut si husky nu este decat o diferenta acea este :malamutul are blana mai grosa si husky are blana mai subtire decat el. uni vor spune ca nu este adevarat dar stiu foarte bine doarece am un malamut si un kusky si nu prea imi dau seama care husky si care e malamut fac diferenta atunci cand se intorc

| alexghi a răspuns:

Si inca ceva malamutul are si ochii albastri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Husky e cu treaba lui adica, el e ala care duce sania ca sa intelegi, iar malamutul seamana cu husky dar e pe treaba lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diefrenta e chiar mare...si nu. Malamutul de Alaska nu este Husky de alaska. Exista 3 tipuri de Husky: Siberian Alaskan si Pitik. Husky poate fi alb cu maro gri cu alb alb cu negru sau alb complet...este de talie medie si blana nu este foarte lunga. Malamutul e mult mai mare din toate puncetele de vedere.are blana mai lunga si este numai alb cu negru.Malamutul are ochii caprui, iar Husky poate avea ochii albastrii caprui sau unul albastru si unu caprui:-p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e normal. Daca te uiti la niste poze cu un Malamut de Alaska si o poza cu un Husky. Dar cu foarte mare atentie.Sa stii ca ii poti da seama foarte usor.Eu de exemplu am o catelusa Malamut de Alaska si am vazut diferente intre cele 2 rase de caini.Depinde.Daca ai una dintre aceste adorabile rase si vezi poze cu cealalta rasa.Cum am zis.Iti poti da si thu singur seamawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt diferente enorme de temperament si, pentru pasionati :), si de aspect. Am 5 malamuti, asta cred ca spune tot :).

Am compilat o serie de intrebari frecvente la adresa http://malamutalaska.wordpress.com/ - sper ca te va ajuta aceasta resursa. Site-ul canisei noastre este www.alaskanmalamutes.ro.

Cel mai bine este sa vezi cainii unui crescator adevarat, sa pui mana pe ei, sa petreci cateva ore - diferentele le vei vedea imediat. Fiecare cu preferintele lui :) - nu este unul "bun", altul "rau". Eu nu as putea trai fara un malamut;), husky imi sunt dragi dar nu imi ofera ceea ce am indragit la rasa mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Malamutul e mai rezistent

| Beny_2258 a răspuns:

Toti spuneti numai prosty cica nu exista malamut numa alb cu negru exista si alb curat si maro si ii invers malamut o fost pus la sani pentru viteza pentru ca este mai puternic diferenta dintre malamut si husky este ca malamutul ii de talie mare si husky de talie mica.