| anonim_4396 a întrebat:

Care e problema câinilor?

Mergi pe lângă ei și nimic...dar ia treci cu bicicleta, să vezi cum se pregătesc să te înhațe... sad

E strigător la cer!

Răspuns Câştigător
| Florin9Florin9 a răspuns:

Le este ciudă că tu ai bicicletă și ei nu.

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si eu m-am intrebat de chestia asta. Sa vedem poate stie cineva. Poate se simte amenintat cand se ridica piciorul odata cu pedala.

| sierra1 a răspuns:

Educația, aia e baiul! Mai exact lipsa ei

| Drimmero a răspuns:

Am patit sa ma atace si doar mergand pe strada, numai matahale si dihanii la care ai 2 optiuni ca sa scapi: fie fugi cat te tin picioarele, fie te bati cu ei la propriu, am patit sa ma alerge si cand eram cu bicicleta, cea mai nasoala faza a fost cand am vrut sa traversez o intersectie, iar de langa o trecere un ciobanesc german a venit spre mine din fata, cand l-am vazut am tras repede de ghidon in partea dreapta si m-am dus spre sosea fara sa ma asigur fiind cu ochii dupa javra, puteau sa se intample altele, dupa faza aia am inceput sa nu mai sufar cainii asa mult + multe alte altercatii cand s-au dat la mine. Vina numarul 1 e a stapanilor care sunt idioti si ii lasa liberi, aia merita amendati de ii ustura in dos, deja sunt prea multe cazuri cand cainele lui x a atacat pe y, aici vorbim strict de cainii care au stapan, mai sunt si maidanezii care si aia ataca in haita de obicei, dar pe aia nu ai cum sa-i controlezi, apar precum ciupercile dupa ploaie, de asta e bine sa ai la tine in caz de orice un spray cu piper ca nu poti mereu sa fugi.

| Mosotti a răspuns:

Cam prosti, si mai zicea lumea ca-s destepti rau, ca daca erau, nu alergau ca prosti dupa bicla decat daca chiar intrai in ei sau vroiai sa le faci rau.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu e ok sa cataloghezi niște animale ca fiind proaste.In fond si la urma urmei sunt niște necuvantatoare ce nu au ales sa vina pe lumea si sa se chinuie fara sa poata sa zică cei doare, ca le e foame, ca sunt bucuroși sau triști.
Într-adevăr nu toti câini pot sa fie ași si nici nu poti sa pretinzi chestia asta de la ei deoarece ei nu primesc o educație, ei primesc cel mult un dresaj de cum sa faca sau sa nu faca ce vrea omul si executa pentru ca majoritatea sunt niște vietăți bune ce pentru un pic de atentie, afectiune sau iubire din partea unui om (pe care ei ii vad zei sau speciali chiar daca multi sunt niște rahati) sar si in foc.Caini spre deosebire de oameni nu uita cine ia hrănit si adapta, dar au si ei anumite bucuri ale vieti sau frici ca oricine.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Da, insa multi se refera la general vezi doamne ce destepti sunt, te apari de ce anume? Daca nu-ti face rau ca trece ala cu bicla! In general un animal sare cand e amenintat, nu cand nu e, fara nici un dresaj.
Ca si rautatea, intre ei sunt asa rai ca m-a ingrozit, sunt pe draci buni, sunt cu oamenii ca in trecutul indepartat stateau pe langa ei si le dadeau de mancare, deci cumva tot interesul e la baza in inconstient acolo, de aia-s asa buni cu oamenii pana la urma, tot de la interes s-a pornit!

Ca acum percepem ca sunt buni neconditionat e de acolo. Si chiar asa este acum, e adevarat. Cand nu aveau interesu erau cat se poate de fiare si asa-s si acum, de odata i-am dat unuia un sut in c cand se luase de altul mai mic, i-am dat una de l-am zapacit, pai da-te dracu ce ai cu ala degeaba? Ca am vazut scena, doar a trecut pe acolo alalalt. Asa ca, cu ura i-am dat, nu suport sa faci rau cuiva de pomana, si dupa aia l-am mangaiat pe celalalt. Mama dar in ce hal sarea! Tu-l in., mi-e si scarba sincer.
Asa ca nu ii mai pupati in dos atata ca-s niste fiare, in realitate pe bune!
Trece un stapan cu un caine, vine si altul si din senin sare cainele la celalalt asa violent de abia stapanu il tinea de zgarda! Mama frate... si nu odata am vazut asta, de n ori! Iar daca nu avea zgarda se bateau ca in vestul salbatic.

Omu e nenorocit ca el nu are nici un interes la baza, in trecut nu avea nevoie de altul ca sa traiasca mai okey, isi vana singur mancarea, ca dovada ca daca are interes, e cat se poate de bun. Omu e cum e si cainele, dar cu toti. Adica nu a fost o situatie straveche (domesticire) care sa ii implanteze in inconstient ca cineva ii ofera o supravietuire sigura si mai buna. Pisica care a fost domesticita mult mai tarziu nu vezi ca e hoata si egoista?! Ea nu prea are asa treaba cu stapanul, te vinde cum ar veni la prima ocazie desi ai grija de ea la fel ca de caine! Deci trecutul a hotarat cum sunt astia, nu prezentul.
Asta e.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu stiu de unde sti tu cum se inteleg animalele intre ele si de ce reacționează asa.Asa e firea lor, uni flămânzi si speriat, alti mai geloși, alti mai blajini si daca stau si analizez bine se aseamănă cu omul la caracteristicile astea.Si oameni sunt diferiti in felul lor dar nu prea vad sa te plângi de ciorile alea mici sau mari prost crescute ce cand treci pe langa ele te injura,scuipa si lovesc. Oare nu tot aceleas reacti sunt si la oameni cat si la animale. Oare nu exista si printre animale bolnavi ca la oameni,flamanzi, mai agresivi, mai blanzi, boschetari, de rasa etc?
Eu am crescut o grămadă de câini cu personalități diferite dar pot sa spun ca nu as da un prieten caine pe un prieten om.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Pai eu ce am zis? Ca si oamenii sunt la fel, doar ca aia sunt cu toti asa pentru ca in trecut nu s-a format in inconstient ideea ca cineva are grija de ei, cum e la caine.
Normal ca nu ai da un prieten caine pe om, si e f bine asa.
Am explicat de ce cainele e asa credincios omului, a pornit tot de la interes la inceput. Altfel nici vorba nu era asa, deci tot interesul e baza si la animale si la oameni, chiar daca la caini a fost la inceput adica cand s-a format sa fie credinciosi omului.
Dar normal, multi nu stiu de unde a pornit si au impresia ca e asa gratis loialitatea asta, vad doar acum cum e, acum da, e neconditionata.

Nu stiu ce motive au cum se poarta intre ei, dar eu vad rautate si asta nu e okey, orice ar fi se poate rezolva in liniste, vezi unde nu a fost interes cum se comporta? Exact ca oamenii! Ei intre ei, sunt cum suntem noi intre noi oamenii, nici o diferenta.

| Freya1 a răspuns:

Uni asa se bucură sau joacă, alti se tem si se apără.

| Nemessys a răspuns:

Te considera un pericol si asa se apara ei. Compara tu ce viteza are un om cand merge pe jos si cand merge pe bicicleta.

| Felys a răspuns:

Practic ei au ce au cu bicicletele nu cu oamenii.

| romeo78 a răspuns:

Cu toate vehiculele în mișcare au ce au!
Iar, referitor la bicicletă, nici un savant nu a găsit un răspuns.
Se bănuie că ei nu disting obiectele clar, dar un obiect în mișcare, e posibil să îl considere un dușman.

| Legion7X a răspuns:

Au ceva cu roțile. Nu contează bicicletă sau mașină.

| anonim_4396 explică (pentru Legion7X):

Da...am observat că au ceva și cu mașinile. laughing

| alexalx1234 a răspuns:

Da păi cred și eu. Au fost tratați urât de oameni și ăsta e modul lor de apărare.

| Sekim a răspuns:

Se simt amenințați când văd ceva mare că trece spre ei sau pe lângă ei cu viteza. E exact ca la șerpi, nu te ataca pentru că vor ci pentru că se simt in pericol.

| Onisim10 a răspuns:

Instinctul de vânător.
Un instinct care, nu s-a schimbat în evoluția de la lup la câine.
Am pățit și eu de astea, când era să nenorocesc o roata pe un câine, sa băgat, și era să îl omor.
Mai ales ce o patra cu mine dacă îmi farmă roata.