| Alina2910 a întrebat:

Care este cea mai buna mancare pentru caini?

Răspuns Câştigător
| TrottiForYouOfSurprise a răspuns:

Buna,cea mai buna mancare nu este Pedigree, ci e cea mai rea (scuze daca am jignit pe cineva). Pedigree este o mancare ieftina pe care poti s-o gasesti oriunde, chiar si in supermarketuri. Dupa parerea mea, cea mai buna mancare de catei este Royal Canin si Acana, dar aceste doua feluri de mancare sunt destul de scumpe. Eu ii dau catelei mele Acana si i-am dat si Royal Canin si nu am mai dus-o la veterinar de un an jumatate (nu a mai fost bolnava ), dar depinde si de posibilitatile unui om. Fundita?

30 răspunsuri:
| lolicaa a răspuns:

Pedigree^

| Bellatris a răspuns:

Cu siguranta, Pedigree.

| Natral a răspuns:

Nu e Pedigree, e Royal Canin dar este foarte scumpa.

| ioana100 a răspuns:

Dupa urma nistor teste s-a dovedit ca Royalul este o mancare cancerigena,pana acum ei au inventat cea mai buna reteta de invelisul boabei,cainelui sigur o sa-i placa, provocand dependenta! este la un pret destul de acceptabil, poate unora li se pare scumpa dar cel mai important este sa fie sanatoasa cainilor.Sa-ti asociez aceasta situatia la oameni ca sa intelegi mai bine,exact cu un copil mara manca mereu chipsuri la fiecare masa!
poti incerca Acana,Orijen,Hill's,eu as tenta mai mult pe Acana dar si celelalte sunt sanatoase!
Nu uita,ce e colorat(rosu,verde, galben etc.) nu este sanatos, contine coloranti!
Sper ca te-am ajutat.Mult succes!

| Alina2910 explică:

Ok, multumesc!

| ana72 a răspuns:

Pedigree

| AndraCB a răspuns:

Daca intr-adevar vrei sa fii sigura ca iti hranesti bine si sanatos cainele, atunci da-i mancare naturala. Te va scoate putin mai scump, dar nimic nu se compara cu ce e natural. Daca te uiti la ingrediente pe conserva, te vei lamuri - 4% pui (spre exemplu) ceea ce evident starneste intrebarea: daca in conserva sunt numai bucati de pui-asa arata- cu ce au umflat cele 4 procente? clar cu tot felul de porcarii. 2. scrie pui, nu carne de pui, ceea ce inseamna mate, gheare, ciocuri, deci mai nimic cu vitamine si minerale. Sunt cateva mancaruri speciale (Royal, Hill's, Eukanuba) mai bune, dar asta inseamna mai bune decat cele foarte proaste, nu bune. Eu am o catea Husky, de cand avea un an jumate si nu mananca nimic "pentru caini". Eram destul de suparata, ca de, carnea e scumpa. Dar cand am citit ingrdientele, acum sa ceara si nu ii dau. Cheltui in plus, dar stiu sigur ca e bine si sanatoasa. Felul ei principal consta in carne de vita fiarta cu orez(pilaf) si morcov fiert. Iar intre mese telemea de vaci, legume si fructe crude, cateodata lapte si un ou pe saptamana(galbenusul crud, albusul fiert). E sanatoasa, energica si ii luceste blana de ti-e mai mare dragul s-o privesti. Pentru dantura ii dau oase de vita si -singurul lucru din petshop- oase cu calciu, sa aiba ce roade, altfel imi fura sosetele laughing

| DaveMustaine234 a răspuns:

Buna,cea mai buna mancare de caini este Purina. Purina a fost mereu in conflict cu Pedigree.Pedigree nu este cea mai rea, dar nici cea mai buna.Royal Canin nu este cea mai buna mancare de caini deoarece este scumpa si nu o gasesti prea des.Pedigree este ceva care este bun(cu o mica inclinatie spre foarte bun).Nu este scuma si o gasesti oriunde(asta ar insemna ca este proasta).Nu, nu este proasta! Eu ii dau catelului meu(care are 8 ani)Pedigree.Purina nu este scumpa(nici ieftina) si este foarte buna! Purina este singura care nu s-a dat niciodata mare.Purina a fost mereu acolo, ea este in mult mai multe sortimente decat Pedigree si Royal Canin. Poti sa iti alegi ce este mai bine pentru cainele tau. Poate cainele tau este foarte jucaus, poate ii place sa manance natural sau multe altele.Iti recomand Purina.Frisckies este o marca care este si ea foarte buna! Deci topul este asa:
1. Purina
2.Pedigree
3.Royal Canin
4.Frischies
5.Belcando(este incredibila pentru cainele tau)in sensul bun
6.Chappy
7.DogLand(buna)
Daca vrei cu adevarat raspunsul si vrei sa alfi cu ce sa-ti hranesti prietenul, raspunsul este Purina.Dar, Purina se gaseste un pic mai rar decat Pedigree. Daca nu gasesti Purina trebuie sa iei ori Pedigree ori Royal Canin ori Frisckies ori Dogland.Alegerea care trebuie facuta daca le are pe toate este Frisckies sau Dogland pentru ca ele sunt singurele care au aer cainos. Ceva foarte important in alimentatia cainelui.Royal Canin nu are asta, Rolyal Canin este mai mult de oras si de graba si de ridicare deasupra tuturor.De asemenea si Pedigree. Dace le gasesti pe astea trei alegerea care trebuie facuta este ori Frisckies ori Pedigree(si sticksurile si batoanele si tot). Daca le gasesti pe astea doua alegerea ce trebuie este Frisckies.Deci cea mai buna mancare este ori Purina ori Frisckies. Daca le gasesti pe amandoua, cumpara Purina. Daca nu gasesti Purina, cumpara Frisckies(fara nici o teama)!

| tracicus a răspuns (pentru DaveMustaine234):

Zi-mi ceva mai mult despre belcando, ii dau de 3 zile, e singura hrana uscata care o manaca si ii place la nebunie.Am o catelusa rottweiler de 3 luni si vreau sa ii ofer o structura solida, pe care o merita. Dar belcando e cam scumpa pentru buzunarul meu, adica acum e mica si nu manaca atat, dar nu o sa imi permit sa ii dau cand creste, recomannda-mi ceva mai ieftin si bun adica mi se pare foarte mult sa dai in medie 25-30 lei pe kg de mancare,.e enorm si nu e etic sa dai bani cat pe 2 kg de carne...

| Ovi_Bolo_1990 a răspuns:

Dupa parerea mea cea mai buna mancare de catei este Royal Canin si Acana dar aceste doua feluri de mancare sunt destul de scumpe eu ii dau catelei mele acana si i-am dat si Royal canin si nu am mai dus-o la veterinar de un an jumate (nu a mai fost bolnava ) dar depinde si de posibilitatile unui om. Am gasit zilele astea un pet shop de unde poti sa iti cumperi mancare pentru animale http://www.petpal.ro/caini/hrana-uscata la preturi mult mai mici decat la animax sau pentruanimale.ro.

| Sergiu_Dreghici_1990 a răspuns:

Pedigree este cea mai de **** mancare pentru caini! Acana recomand, sunt crescator de caini experimentat, cum spune si ioana 100 ca Royal canin este o mancare cancerigena, ganditi-va.

| nandi a răspuns (pentru Sergiu_Dreghici_1990):

Incearca Platinum Natural.shop.platinum-natural.ro

| Mina88 a răspuns:

Pedigree nu este cea mai buna mancare. Este o hrana comert, si nu una super premium. Printre super premium ca si Acana, Orijen, Taste of the Wild poti sa alegi linistit, toate sunt bune. Citeste despre compozitia hranei si o sa dai seama ca acestea contin carne, si nu cereale: www.hranaacana.ro, www.orijen.ca, http://www.tasteofthewildpetfood.com/products/dig_deeper/

| bobosf a răspuns:

Aici gasesti mai multe informatii legate de tipurilede hrana pentru cainii tai http://hrana-caini.blogspot.com

| mihaibrad a răspuns:

Interesant ca nimeni nu pomeneste dieta barf pentru caini
care, evident, este cea mai potrivita caninelor

| animaland a răspuns:

Cea mai buna hrana pentru caini o puteti gasi numai pe animaland.ro - importator distribuitor pentru produse de cea mai buna calitate. Fie ca doriti hrana uscata sau umeda nu ezitati sa ne contacti.

| Aliceflorenta_Ionescu_1978 a răspuns:

Dupa parerea, mea Royal Canin este cea mai buna mancare

| Aliceflorenta_Ionescu_1978 a răspuns:

Dupa parearea, mea Royal Canin este cea mai buna mancare

Alte răspunsuri
| Alexe_Andrei_1986 a răspuns (pentru DaveMustaine234):

"Royal Canin nu este cea mai buna mancare de caini deoarece este scumpa si nu o gasesti prea des." O tampenie mai mare nu mi-a fost dat sa citesc. Tu cataloghezi calitatea mancarurilor dupa criteriile financiare sau cat de aproape este?

| Stefan_Aura_1985 a răspuns (pentru DaveMustaine234):

Doamne fereste! Cel mai prost comentariu, cel mai prost sfat. Sterge-ti comentariul, da -ti cainele altcuiva! Invata sa citesti etichetele! Dar pun pariu ca tu si pateul, crenwrustii, cascavalul, margarina, mezelurile le consideri mancare BUNA pentru oameni. Imi imaginez deja cum arati tu si cainele tau.

| Dulce_Crysty_1976 a răspuns (pentru ana72):

Ce e pedigree? Bercano va spune ceva? Pedigree sunt buni dar nu la hrana pr caini ci an alte scopuri cum ar fi comcursuri etc.

| Dulce_Crysty_1976 a răspuns (pentru DaveMustaine234):

Din tot ce am vazut pustat ca fiind bun este bercando este singura mancare don tot ce ati mentionat.

| Dulce_Crysty_1976 a răspuns (pentru tracicus):

Buna si eu am un caine lup ( ciobanesc german de show) am incercat tot felul de purine pedigree si alte minunati de gen, put spune ca avea probleme la stomac de iesea cu sange si al timeam pe emteroguard niste pastilute sa nu mai faca apa nici macar moale facea apa cand iesea afara, bun dupa ceva timp un doctor veterinar ff bun mi-a recomandat bercando sau acana, eu am vazut bercando mai serioasa si am ales, si pot spune ca mananca de 8 luni doar aceasta mancare dar amestecata cu un pic de ore sau diferite ciorbe, crede-ma e superpremium cu adevarat, nu am mai avut nici un fel de problema, nu exclud si alte mancaruri bune cum ar fi acana am auzit dor vorbe bune dar nu am probato, bercando mananca cainele meu si e de top.

| Vasile_Crisan_1987 a răspuns:

Noi folosim Belcando si o recomand cu cea mai mare placere.
Nici un medic bun care este liber profesionist (nu are contract cu ceva furnizor) nu recomanda Purina sau Pedigree.
Catel: Akita.

| Mihai_George_1981 a răspuns:

Pedigree in nici un caz. Toti veterinarii cu care am vb nu o recomanda.

| Mihai_George_1981 a răspuns (pentru DaveMustaine234):

Purina si Pedigree pe primele locuri? Te inseli. Acana, hills sau britt. Purina si pedigree sunt celeai toxice...in afara de cele ieftine gasite in lidl, profi...etc. Ai citit macar ce contine pedigree? Daca nu esti cumva agent de vanzari la aceste firme, nu stiu de ce ai recomanda asa ceva.

| Corlade_Thea_1969 a răspuns (pentru TrottiForYouOfSurprise):

Sti cumva daca se gaseste acana si in piatra neamt? Daca da unde?
Multumesc!

| AndreeaEareacu a răspuns:

Se pare ca cea mai buna hrana pentru caini este Acana. Gasesti mai mult informatii despre mancarea pentru caini Acana aici:
https://blogdecasa.ro/hrana-caini/
Un articol foarte bine scris.

| iisabelaaaa a răspuns (pentru Corlade_Thea_1969):

Găsiți doar pe net, eu stau în București și nu găsesc aici, fiind oraș f mare laughing