| pau2009 a întrebat:

Care este rolul melcilor in acvariu?

9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Melcii curata peretele acvariului de alge.

lolita
| lolita a răspuns:

Melcii curata toata porcaria care se acumulaeza pe peretii acvariului. dar problema este ca se inmultesc destul de repede si vei ajunge sa ai mai multi melci ca si pesti.

| georgiana37 a răspuns:

Sa stea... ce intrebari puneti, ce pot face melcii?

| cristiancristir a răspuns:

Eu am acvariu si melcii nu au alt rol decat sa iti manance plantele. Iti fac mici gauri in plante. Deci sunt daunatori. Geamul nu il curata cum zicea cineva inainte. Cat geam poate curat un melc? Geamul il curati singur daca vrei sa ai un acvariu de care sa fii mandru. Daca ai numai plante de plastic atunci nu vad la ce ar putea sa dauneze melcii. Dar nici nu acvariu care se respecta nu cred ca trebuie sa aiba numai plante de plastic. Sper ca ti a fost de ajutor raspunsul. Iti doresc sa ai pesti sanatosi si frumosi.

| pau2009 explică:

Multumesc pentru raspunsuri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lolita, frantujii sint mincatori de melci. Poti sa faci afaceri cu ei laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Melcii curata peretii acvariului (poti observa asta daca ai un acvariu si s-au adunat ceva alge pe pereti, daca te uiti cu atentie le vei observa "traseele"), dar ca sa fie eficienti ar trebui sa fie in cantitati uriase, si nimeni nu prea-si doreste asta.
Deci nu prea au vreun rol, dar nu prea am vazut nici acvarii fara ei (ii aduci in acvariu fara sa vrei, pe plante, cu apa in care ai adus pestii, etc).
Melcii mei se pare ca sunt baieti buni, nu mananca plantele. Ii las in pace, nu ajuta, dar nici nu ma-ncurca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama mea are un restaurant in mallul din suceava mi-am facut o prietena la magazinul zoo mania ea mi-a dat 16 melci de acvariu bine eu nu mai am acvariu si pentru mine au rostul sa ii veghez in fiecare zi dar adevaratul rol ei sunt ca pestii sanitari curata acvariul

| denis487 a răspuns:

Eu am avut melci si erau multi si faceau curat pe geamuri.