| Andreea213 a întrebat:

Care sunt avantajele si dezavantaje de a avea un bishon?

7 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

In cazul bichonilor, alege baiatul daca doresti sa ai paste de un companion mai iubaret, intrucat femelele suntmai dracoase.
eu i-as pune roy... oricum iti va veni pe moment.
cainele trebuie scos la 4 5 luni afara, in niciun caz la 2:O!
decat daca vrei sa se aleaga cu o parvoviroza si sa moara,
ii trebuiesc obligatoriu primele 4 vaccinuri facute inainte de a iesi,
este aiurea ca face in casa dar decat sa il pierzi eu una spun ca rezisti tu.

1 nu are voie sa intre in contact cu alti caini
2 nu are voie sa miroasa excrementele altor caini
regulile astea sunt de baza pana la varsta de 5 luni
de papat ii poti da bobite de la royal canin purina pedegree.
sa ii iei starer nu Junior. juniorul este pentru cei de la 6 luni in colo...

| Deliiiia a răspuns:

Buna, eu am un maltez si consider ca singurul dezavantaj diferentiat poate de a altor rase e fragilitatea lui, faptul ca tu trebuie sa-l aperi ma degraba decat invers. Fiind mic si pufos, eu consider asta un avantaj, depinde si de cerintele sale. Avantajele sunt insa faptul ca nu este foarte pretentios(cam 60 de lei cheltuieli pe luna), e mic si potrivit pentru apartament sau pentru tinut in casa, e linistit cand trebuie si jucaus cand trebuie, nu e agresiv.

Iti voi da copy-paste la un raspuns pe care l-am dat la alta intrebare in legatura cu intretinerea bichonului:

,, Dupa 6 luni daca il scoti doar de trei ori pe zi e ok, intre timp il poti invata pe covorase absorbante(sunt impregnate cu scolutii si catelul e atras sa faca acolo). Parul nu-i cade, dar ar trebui pieptanat periodic, altfel se incalceste. Pe langa asta ar mai trebui taiate unghiutele la o luna- doua.

Ca mancare ii iau Brit cu somon, hipoalergic(astfel nu are pete rosii sub ochi, cum au majoritatea), la 17 lei/kg. Pe luna mai puţin de 50 de lei e mancarea. In rest se mai face un vaccin anual(25 de lei), deparazitare interna odata la 3 luni(5 lei) si tuns de doua-trei ori pe an (25 de lei).

Cand e pui e mai jucaus si posibil sa roada prin casa, de la 4-5 luni se linisteste. De asemenea, 3-4 vaccinuri sunt obligatorii in primele luni de viata.

Ar mai trebui in perioada mai calda facuta o deparazitare externa pentru purici si capuse, care fie se poate face cu o zgarda(75-110 lei) care isi mentine efectul tot anul, fie cu spray-uri sau pastile, odata la 3 luni(25 de lei).""

| NAT0 a răspuns:

Care sunt avantajele și dezavantajele în a deține un câine/pisică?

| NoFeelings a răspuns:

Nu mi se pare că sunt multe dezavantaje in ceea ce consta creșterea unui câine.

Bichonul mi se par tare drăgălași.

Insa nu îi recomand, precum nu recomand nici un câine, dacă nu ai timp pentru el și bani pentru întreținerea lui, (mâncare, accesorii și vaccinări, deparazitați, microcip, etc).

Sunt niște câini foarte foarte jucăuși, cu care nu te vei plictisit. De costisitori, nu prea mi se par costisitori, nefiind niște câini mari care să aibă nevoie de multa mâncare și de accesorii noi, pentru că, cresc.

| Trumpinator a răspuns:

Este cam mic...Nu-i caine de paza laughing

| AlexandraMoon a răspuns:

Pai am Bichon Bolognese si sa stii ca am destule de spus.
Dezavantaje:
Lasa par.
Mancarea costa.
Sunt sensibil.
Le trebuie vreo 4 vaccinuri.
Fac in casa.
Rup lucruri.
Iti rod sosetele la nervi.
Cersesc mancare.
Mai ales la Bolognese mananca orice si trebuie sa fi atent\atenta.
Aantaje:
Te iubesc neconditionat.
Te fac sa zambesti.
Sunt draguti.
Ai cu ce sa te dai mare big grin.
Te ling/te gadila.
Toata lumea se uita la tine cand mergi pe strada ce catel dragut ai.
Oricum e o bucurie sa ai Bichon.

| Radu_Alexandra_2000 a răspuns:

Pai sunt multe, dar acum depinde de ce fel de persoana esti, adica o persoana care are mai multe animale, care are pentru prima data un animal sau pentru a doua, a treia, a patra etc.
Daca esti genul care are, sa spunem, un caine si o pasare sau un acvariu cu pesti sau un hamster (depinde de fiecare) si ai dori sa-ti iei si un bichon maltez/havanez sau inca unul ( nu mai stiu exact cum se numeste) exista cateva avantaje, dar si dezavantaje, la fel ca si atunci cand este primul (eu o sa ti-l spun pe acesta, nu sunt foarte experimentata cu asta big grin )
1. Avantaje (si pentru catel):
*Ii oferi un camin cald si iubitor
*Daca esti tanar, sa spunem pana in 24-28 de ani, te poti ajuta SINGUR sa devi responsabil, scotandu-l afara, punandu-i mancare, facandu-i baie, punandu-i apa, strangand dupa el etc. Un caine este la fel ca un copil mic.
*Cand esti suparat vine langa tine
*Este foarte pufos (dar acum depinde daca e bichon havanez sau bichon maltez)
Cam atatea avantaje stiu eu la un bichon (eu nu am, dar vecina mea are, si-mi mai spune si mie cateva lucruri despre ei happy )
*Daca ai vecini sau prieteni experimentati, s-ar putea sa-ti spuna cateva sfaturi sau trucuri happy
2. Dezavantaje:
*Trebuie sa fi cat de cat responsabil ca sa ai grija de el ( asta suna ca o regula, dar crede-ma, eu un dezavantaj daca nu estiwinking )
*Un caine de rasa, ca bichonul, este de obicei pretentios si/sau foarte pretentios: nu ai voie sa-i dai unele tipuri de mancare pentru ca se poate imbolnavi (stiu cazuri), sau nu au voie sa manance bobite pentru ca sunt sensibili la unele alimente ( stiu o gramada de persoane care au caini sensibili)
*Daca este de rasa, s-ar putea sa te coste ceva ca sa-l intretii: vaccinurile, bobitele, samponul pentru baita, peria pentru par, pedigree-ul, etc.
*La inceput, cand il lasi singur/singura in casa o sa planga si s-ar putea sa strice relatia cu vecinii happy
Cam atat stiu eu, daca am uitat ceva, asta e happy
Sper ca ti-am fost de ajutor happy