| Ece a întrebat:

Care sunt cele mai intilnite izvoare de apa dulce din jurul Bucurestiului? Dar zone de plaja?

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pe TPU nu se acceptă teme de scoală, cauta singur/ă.

| Lostlyric a răspuns:

Lucrurile acestea trebuie să le gandești singur/ă. Sunt teme. Orientativ, ai lacune în a înțelege ce înseamna "izvor", "plajă" și "resurse de apă dulce". Pe suprafața Bucureștiului curge un râu (Colentina) și un afluent al Argeșului (Dâmbovița). Râul Colentina își are izbucul (izvorul) în dealurile Târgoviștei, iar Argeșul își are izvorul în Munții Făgăraș. Apa potabilă (care este o resursa de apă dulce), din aria Bucureștiului își are originea din râul Argeș (aceasta este colectată). Deci...nu știu dacă te referi la cișmele, pentru ca zona Bucureștiului este lipsită de izvoare de apă dulce.
Apoi, plaja... daca ai folosit termenul corect, la fel, Bucureștiul nu are zone de plajă naturală (ci antropică, adică, creată de oameni). Și nici în împrejurimi. Mai trebuie să te deplasezi puțin, pe Autostrada Soarelui. La vreo 3-4 ore distanță.