| Aicilef a întrebat:

Care sunt etapele pentru a publica o carte?

Răspuns Câştigător
| asya a răspuns:

Buna! Nu stiu exact, dar iti spun ce am aflat in legatura cu acest lucru, deoarece si eu intentionez sa scriu o carte! Am sunat la editura Rao si Corint, iar ei mi-au explicat ca dupa ce termin cartea, trebuie sa le trimit manuscrisul prin email! Cartea va trece prin mana unor critici, iar daca acea carte este buna, ei o vor publica!
Din cate am inteles cei de la Rao suporta cheltuielile de editare, insa mai tarziu iti vor trage un procent marisor din vanzari!
Cam atat stiu eu. Daca mai aflii ceva, te rog sa ma anunti si pe mine!(oricum, am sa urmaresc intrebarea ta)O zi frumoasa!

3 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

In primul rand scrii cartea. La inceput trebuie sa scrii. Dupa cum bine spunea cineva : "Scrieti, baieti, numai scrieti!". Primul pas este de a-ti scrie gandurile in forma cat mai pura posibila. Fara oprelisti.

2. Cand consideri ca ai terminat trebuie sa incepi o proprie critica a operei tale. Pentru ca asa cum bine spunea cineva : '' Critica noastră va fi nepărtinitoare; vom critica cartea, iar nu persoana. ''. Unde vezi tu ceva ce nu suna bine fii sigur ca asta va sari in ochii criticilor imediat. Trebuie sa aduci opera la un stadiu in care tu crezi ca e cat de buna o poti face tu sa fie. Astfel ei nu vor avea cum sa critice valoarea cartii ci valoarea omului. Vor critica doar punctul tau de vedere poate. In rest vor avea foarte putine de spus.

3. Contactezi o editura pentru a le trimite manuscrisul. Acestia iti vor spune o parere pertinenta. Apoi discutati detaliile parteneriatului.

| chupachups1234 a răspuns:

Pai, sincer, habar n-am. Dar, presupun, asa dupa mintea mea, ca te duci la o editura si ei ti-o editeaza, o tiparesc... si cam atat. Sau faci rost de numarul lor (de pe net cred) si ii suni si ei te vor lamuri. happy

| RфZaημtzα a răspuns:

Introducere, cuprins si incheiere.:X