| Claudettee a întrebat:

Care sunt vaccinurile pe care trebuie sa le faca un catel? Catelusa mea e de rasa bichon maltez. Are 2 luni happy

Răspuns Câştigător
| Raluuuca89 a răspuns:

Uite schema de vaccinare, trebuie sa te duci sa ii faci primul vaccin:
- la 6 (8) săptămâni se face vaccin împotriva parvovirozei sau împotriva parvovirozei şi a jigodiei
- la 8 (10) săptămâni se repetă primul vaccin, adică se face încă o dată un vaccin împotriva parvovirozei sau împotriva parvovirozei şi a jigodiei
- la 10 (12) săptămâni se face vaccinul polivalent, DHPPiL
- la 12 (14) săptămâni se face rapel la vaccinul polivalent şi se imunizează pentru rabie.

5 răspunsuri:
| Courtney4you a răspuns:

Vaccin contra paravovirozei, rabiei, hepatitei, jigodiei canine(Biocan Puppy, Biocan R, L, DHPPi).
Depinde si de medicul veterinar.
Sper ca ti-am fost de ajutor, cat de cat!
Ai grija de cutu!:X

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Prima vaccinare se face la șase săptămâni (contra jigodiei, parvovirozei și coronei)
A doua vaccinare se face la opt, nouă săptămâni (jigodie, parvoviroză, leptospiroză, hepatită)
A treia vaccinare la 12 săptămâni (la fel+ rabie -> turbare, leptospiroză)

Apoi, cățelușului i se va face anual vaccinarea antirabică, care este obligatorie.

Antiparazitarile interne (împotriva paraziților intestinali) se dau din două în doua săptămâni, cât timp sunt micuți. Când cățelul crește, acestea se răresc, i se vor administra doar din trei în trei luni.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Impotriva jigaraiei si turbarii anual.
Deparazitare interioara de 4 ori pe an.

| justsummer a răspuns:

Intai trebuie deparazitata intern si extern apoi ii faci cele trei vaccinuri.

| SashaS a răspuns:

Buna.
Du-te la un veterinar si iti spune el.