| Furnicuta000 a întrebat:

Castrarea motanilor se face cu anestezie? Pt ca am fost la un veterinar si a zis ca el nu face cu anestezie. Acum nu stiu ce sa fac, nu stiu daca o sa il doara.
Si ii trebuie neaparat mancare speciala? Ca asa am auzit

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

E batut in cap doctorul, cum sa opereze motanul fara anestezie, era beat? Orice operatie se face fie la om sau la animal trebuie anestezie ca este viu, la mort nu i se mai face anestezie la autopsie ca ăla e decedat numai simte nimic.

| Catrice a răspuns:

Logic că se face cu anestezie.

| Zuzu1991 a răspuns:

Vreau sa vad cu ochii mei cum il castreaza fara anestezie si iese viu din operatia asta (veterinarul, nu motanul)... motanul ala o sa muste, zgarie, o sa se urce pe, pereti, etc. si o sa o faca din TOT SUFLETUL

| Furnicuta000 explică (pentru Zuzu1991):

Probabil a mai facut asta si cu alte animale gen porci si nu are niciun pic de mila dar sper ca nu a mai castrat si pisici sau catei.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da, du-te la un veterinar serios, nu la unul care e cat mai ieftin oricat de crud ar fi angry

| Eireann a răspuns:

Cum adica face fara anestezie? Cauta alt veterinar urgent!

| Denisa0954 a răspuns:

Despre anestezia la castrare ti s-a răspuns deja.
Eu iti spun despre mâncare. Intr adevăr, după castrare ar trebui să treci pe o mâncare pentru pisici sterilizate pentru a evita sa se îngrașe motanul. După castrare apar in corp niste schimbari hormonale datorate lipsei bilutelor si fac ca motanul sa depună mai repede grăsimea decât înainte. Iti dau exemplu motanul meu, l am castrat in luna iunie, de atunci ii dau mâncare cu porția si speciala, si tot a depus grăsime pe burta, deși la cântar nu s-a îngrășat. Si e important sa alegi o mâncare cat de cat premium, incat sa ti permita si buzunarul, care sa aiba un aport mare de carne: advence, hills, aplaws, brit premium

| badpanda a răspuns:

Ti-ar place sa te castreze cineva fara anestezie?

| Furnicuta000 explică (pentru badpanda):

Tocmai de asta nu am fost de acord si am zis sa intreb. Nu am mai avut pisici pana acum ca sa stiu cum functioneaza si comparatia cu mine e aiurea, nu crezi?
Mai ales ca am si 3 motani de castrat si vreau sa fie totul ok

| Jei729bd a răspuns:

Du-te la un veterinar specializat ca vaterinarul la care ai fost cred ca si-a luat diploma din punga de pufuleți