| NiciEuNuAmNume a întrebat:

Cat de grea este limba Japoneza. Din cate stiu are 3 alfabete. De unde as putea sa le invat?

Răspuns Câştigător
| Snowa a răspuns:

Limba japoneza este mult mai grea decat koreana (am invatat hangul, alfabetul korean, intr-o zi), dar este mai usoara decat chineza.
Da, are 3 alfabete, hiragana, kanji (caractere chinezesti) si katakana.
Cred ca cel mai usor ar fi sa-ti gasesti un profesor de japoneza, eu am gasit unul foarte greu, iar pe langa asta poate fi foarte scump (nu in cazul meu).
Daca vrei sa inveti singura iti recomand Duolingo si Memrise. Pentru inceput iti recomand sa inveti katakana si hiragana fiind mai usoare decat kanji. Dupa ce stii alfabetele poti incepe cu niste cuvinte/propozitii de baza (formule de salut, cateva intrebari etc.).
Sa zicem ca stii alfabetele si niste propozitii/cuvinte de baza, acum vine gramatica. Gramatica este grea, dar totusi nu inseamna ca este imposibil sa o inveti. Daca stii engleza atunci poti invata de pe site-uri din strainatate ( gen : https://www.freejapaneselessons.com/lesson04.cfm ).
Bun, daca ai invatat si asta atunci poti incepe sa te uiti la anime-uri fara subtitrare, managa-uri netraduse, drame japoneze, filme sau poate chiar ai sa ajungi in japonia, cine stie?
Sper ca te-am ajutat :)

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Japoneza e o limba polisilabica, aglutinanta si... plina de sinonime. gramatica trece drept simpla, substantivele nu au gen sau numar, adjectivele nu poseda grade de comparatie, iar pentru verbe nu exista inflexuini de persoana. lipsesc pronumele relative si sunt doar cateva pronume personale. sufixele modifica sensul cuvintelor, iar prepozitiile lipsesc.
pentru pronuntie lista grupurilor de litere-i lunguta... bafta
https://forum.softpedia.com/topic/63672-invata-singur-limba-japoneza/

Răspuns utilizator avertizat