| Ge00rgy a întrebat:

Cat la suta dintre oameni sunt de acort ca animalele sa fie captive in gradinile zoologice?

Răspuns Câştigător
| Hirako a răspuns:

Peste 70%.
Eu, personal, cred ca e o idee geniala.
Adica tu, daca ai fi animal, sunt sigur ca ai alege sa stai intr-un loc ( destul de spatios ) unde primesti incalzire, mancare, apa, deci esti ingrijit, in loc sa mori de foame prin padure sau sa risti sa fii mancat de animalele mai mari.

Nu sunt de acord cu "adaposturile" unde cainii/alte animale sunt batuti, infometati si lasati sa moara in custi de 30x40CM.

6 răspunsuri:
| DenisH a răspuns:

Eu zic ca aproape toti pentru a vedea animalele care nu le pot vedea in realitate. Eu sincer nu sunt de acord cu acest lucru pentru ca... le chinuie in unele gradini zoologice... de ex in Bia Mare tin ursii intr-o cusculie ca si juma de camera. oh go on, mie si mila de bietele animale. Oricum intr-un fel in alte tari sunt gradini zologicce ff faine si conditii ff bune. Bafta!

| DrunkenRat a răspuns:

Depinde, nu toate sunt intocmai fericite acolo, dar o gradina zoologica le rapeste libertatea de a se deplasa pe spatii mari, insa le garanteaza libertatea de a se deplasa fara a fi ucise de alte pradatoare. Exista si animale care chiar sunt fericite in compania oamenilor. happy

| CrowUp a răspuns:

Daca-r fii si conditii...ca de exemplu fusesem la Baia Mare mai demult dar erau conditi ingrozitoare.adica.bhr...conditi ingrozitoare.
La Bucuresti unde stau eu.la gradina aceea zoologica totusi sunt ceva mai bune conditi.Asa sunt de acord sa stea.Apa Mancare CALDURA si INGRIJIRE.Esentialele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Eu, sincer 0%! Nu de alta, dar aniamlele se numesc SALBATICE, deci daca le tii inchise intr-o cusca cu apa si mincare nu inseamna ca sunt fericite! Sunt si ele niste suflete care trebuie ocrotite, nu inchise la Zoo. Am fost la Baia Mare la zoo si pot sa zic ca-ti venea sa mori cand vedeai animalele de acolo! Nu degeaba biletele erau asa de ieftine... Poate ca in alte tari la zoo animalele sunt mai ingrijite, dar nu o sa fie fericite ca in salbaticie unde au cat o vrea sa alerge spatiu. Poate ca la unele zoo animalele chiar sunt ingrijite, atunci putem zice ca sunt de acord 80%, dar la noi in tara nu sunt de acord! In salbaticie mai zic ca se omoara, etc, dar eu zic ca am bine s-au face rezervatii naturale care sa fie ca niste zoo in loc sa se faca intr-un spatiumic un zoo. Papa!

| mamasiita a răspuns:

40 la suta
funda
?

| DeeaDePlush a răspuns:

Daca si la noi gradiniile zoologice ar fi ca in alte tari mari si spatioase ca animalele sa nu se simta captive ar fi foarte bine, dar in conditiile acestea din Romania...Eu nu sunt de acord.Cam 50%sunt de acord dupa parerea mea.
Te pup si succes.