| Denideeioana a întrebat:

Cat timp duce o sarcina o catea?

Răspuns Câştigător
| Doina_Muntean_1971 a răspuns:

, gestatia la caini dureaza 63 de zile, adica fix 9 saptamani. Am zis, e o medie. Variatiile normale sunt de +/- 5 zile. Foarte mare atentie! Daca au trecut 63 de zile si inca 5 zile iar cateaua nu a fatat, repede la doctor! Viata ei poate fi in pericol, deoarece asta inseamna in general ca s-a intamplat ceva rau cu puii sau cu ea si nu ii mai poate expulza. expulzia dureaza cateva minute, dar va naste un pui la fiecare 10-60 minute., deci timpul de nastere difera functie de numarul de pui! Primele semne de gestatie apar cam in a 4a saptamana de gestatie cand incep sa-i cresca mameloanele, iar comportamentul catelei se schimba cu cat se apropie de termenul de fatare.
Daca nu esti sigur ca femela este gestanta aveti doua variante prin care puteti sa aflati: dupa aproximativ 25 de zile de sarcina testul cu ultrasunete va detecta bataile inimii viitorilor pui, sau dupa 35 de zile se poate face un test de sange care va confirma daca este sau nu gestanta; prin aceste metode nu se determina insa si numarul puilor pe care urmeaza sa-i nasca. Daca vreti sa aflati numarul puilor, atunci este nevoie de o radiografie, dupa 45 de zile de sarcina scheletul puilor este format si se poate spune cu exactitate la cati catelusi sa va asteptati.

Pregateste din timp locul unde va sta femela cu puii sa-i, trebuie sa fie confortabil pentru ea, sa aiba destul loc si sa poata ajunge cu usurinta la pui.
Cum stii momentul cand e aproape sa fete? Sunt mai multe semne:

- cateaua isi pregateste "cuibul" intr-un loc mai ferit al casei sau al curtii si incepe sa petreaca din ce in ce mai mult timp acolo.

- temperatura ei, care este in mod normal de 39 de grade, incepe sa scada. In momentul in care incepe travaliul, temperatura va atinge aproximativ 37 de grade

- cateaua lasa in urma un miros... "dubios

2 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Gestatia unei catele dureaza intre 58 si 68 de zile, cu o medie de 63 de zile, variaza in functie de rasa si talie

| Sp3D a răspuns:

Daca e de om in jur de 9 luni, daca de caine in jur de 63 de zile