| anonim_4396 a întrebat:

Cat timp traieste un caine ciobanesc mioritic

5 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

Depinde cu ce il hranesti si cum il tii. Daca este legat acesta va trai mai putin timp decat daca este liber. Dar de obicei acesti caini pot trai 10-15 ani dar au fost exemplare care au trait si 17-18 ani.

| Gentiana a răspuns:

Pai, depind de fiecare in starea cum este ingrijit.
Denumirea de origine Ciobanesc Romanesc Mioritic

Denumirea in engleza Romanian Mioritic Shepherd Dog

Face parte din grupa de caini Rase acceptate provizoriu

In timpul migratiei triburilor celte, (celtii sunt dintre primele populatii indo-europene, care s-au raspandit in Europa incepand cu mileniul doi inainte de Hristos, pana in primul secol. Triburile lor se intindeau din insulele britanice si nordul Spaniei pana in Transilvania si la coastele Marii Negre si in Galitia si Anatolia.) acestia au fost insotiti de caini asemanatori mioriticului.

De asemenea, caini ciobanesti ce au caracteristicile mioriticilor au fost adusi de tatari in nordul Marii Negre, in jurul Marii Caspice, unde au fost hanatele tataresti. De acolo s-au raspindit si spre Moldova.

Ciobanescul Mioritic a fost selectionat dintr-o rasa naturala, existenta in Carpati, principalul motiv fiind utilitatea.

Gratie aspectului viguros ale acestor ciobanesti, aceasta rasa are tot mai multi amatori in Romania. Standardul rasei a fost redactat de catre Asociatia Chinologica Romana in 1981. Comisia tehnica A.Ch.R. a adaptat revizuit standardul la 29 martie 2002 in conformitate cu modelul stabilit de F. C. I la Jerusalem.
Corpul ciobanestilor mioritici de constitutie masiva este acoperit in intregime de par abundent, lung si des, de nuanta deschisa.

Este vigilent, curajos si agresiv, dar calm si disciplinat sub mana stapanului. Ciobanescul Mioritic se va dovedi un excelent caine de turma, paznic loial si companion desavarsit.

Capul este masiv, cu partea craniana lata, usor boltita si stopul nu prea marcat; botul puternic se ingusteaza usor spre varf, lungimea lui fiind ceva mai mica decat a partii craniene; creasta occipitala este puternic dezvoltata si proeminenta; trufa este mare, lata si neagra; dantura foarte puternica, incheiata in foarfece, este completa numeric.

Urechile nu prea mari, inserate potrivit de sus, au forma triunghiulara si atarna lateral pe obraji.

Ochii sunt de marime mijlocie, usor ovali, de culoarea bruna a chihlimbarului sau a alunei. Gatul este musculos, masiv, de lungime medie, plasat intr-un unghi de 40 - 45 grade; greabanul nu este proeminent. Trunchiul este putin alungit, dreptunghiular, spatele drept, lat si musculos, toracele este lat si adanc; pieptul este lat, usor proeminent.

Coada inserata destul de sus, in repaos atarna drept in jos si ajunge pana la jaret; varful cozii este putin recurbat. In actiune, este ridicata pana la nivelul spatelui dar nu se incovoaie pe spate.

Parul este lung si abundent pe tot corpul, inclusiv pe cap si pe membre, parul tector este usor ondulat, cu aspect latos, cu fire aspre, lungi de cel putin 10 cm, subparul este des si moale.

Mersul este liber, degajat, cu pasul intins. Membrele se misca in linie dreapta, fara a devia din plan. Cuparea urechilor si a cozii, practicata in mod traditional de unii ciobani, nu este permisa.

Culori : Alb sau gri (cenusiu). Culoarea de fond alba cu marcaje gri sau negre este de preferat.
Inaltimea la mascul poate fi de minim 70 cm, ideala este inaltimea de 75 cm. Pentru femela minimul este de 65 cm, inaltimea ideala atingand 70cm.
Greutate : mascul 40 - 60 kg, femela 40 - 60 kg. Este important ca greutatea sa fie in raport cu inaltimea.

Este un caine ciobanesc foarte bun pentru paza turmelor, foarte curajos si un luptator eficace contra posibililor pradatori (urs, lup, ras). Este neincrezator cu necunoscutii. Iubeste mult copii.

Ciobanescul mioritic are un temperament vioi, dar echilibrat. Este atent si vigilent, disciplinat si foarte atasat stapanului, dar neincrezator fata de straini. Isi apara cu mult curaj stapanul si turmele; nu cunoaste frica.

| Alina_9354 a răspuns:

Eu am avut unu si a trait 10 ani! Banuiesc ca in jur de 10 ani traiesc...

| cmm a răspuns:

12-14 ani

| AlexFaust a răspuns:

Vreau sa intreb cat tim traieste un chiwawa?