| buxycat a întrebat:

Cateaua mea a fatat acum 3 zile, o parte din catei au murit din cauza frigului, am reusit sa salvez doar un catel si acum ii tinem (mama si puiul) in casa. Cateaua il alapteaza si il linge,dar eu cred ca el nu prea mananca, a slabit, ii mai dau lapte de vaca din cand in cand. Cu ce credeti ca ar trebui sa-l ajut sa se intremeze?

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Laptele de vaca trebuie sa fie doar cu 1, 5 % grasime, nu mai mult pentru ca nu ii face bine, mai rau ii face.
Eu te-as sfatui sa lasi doar laptele matern ( daca esti sigura ca suge de la mama), adica doar ce ii da mama lui deoarece acel lapte e bun pentru el, el are tot ce ii trebuie pentru un pui de catel sa fie sanatos si sa se dezvolte corect, laptele de vaca e bun doar pentru vitel, are mai multa grasime pentru a-si dezvolta muschii.
Daca spui ca este slab chiar daca manaca s-ar putea sa fie racit sau sa aiba vreo boala, iar in cazul acesta te-as sfatui sa te duci la un medic veterinar de urgenta.

| Koyzu a răspuns:

Lasa natura sa isi urmeze cursul.