| PsyhoChild a întrebat:

Cateii mei de o luna jumate au mici gandaci pe ei si dupa ce m-am interesat am aflat ca sunt capuse.
Problema este ca se afla la tara si cand am mers la farmacie in oras sa cumpar pudra sau picaturi mi-au spus ca pana la 2 luni jumate nu am voie sa le dau. Farmacia este destul de cunoscuta, are cabinet in spate deci i-am crezut.
Acum nu stiu ce sa fac, oare sa comand un sampon anticapuse de pe net si sa le fac baie?
Capusile nu sunt mari inca, sunt in stadiul de nimfa

4 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Daca pui spirt pe capusa ea isi scoate afara capul si o poti extrage. Eu storceam vata cu spirtul deasupra si tot cu acea vata o extrageam. Nu stiu daca e corect, dar n-am avut probleme.

| XxKAMELIAxX a răspuns:

Hei! Scoate.le acum repede.ia o penseta si trage corpul(fix de la cap il tragi..nu zdrobesti corpul).
Capul cum e in pielea cateilor daca nu reusesti sa.l scoti cand tragi de corp..iei un ac si incerci sa.l scoti
Nu uita ca acul si penseta trebuiesc sterilizate(spirt)!(+)=>pune pe o vata spirt si da in locul in care e capusa.
(Sau du.i la veterinar daca se poate.)

| PsyhoChild explică (pentru XxKAMELIAxX):

Nu, capusile sunt foarte mici pentru a le lua cu penseta. Sunt aproape cat paduchii

| XxKAMELIAxX a răspuns (pentru PsyhoChild):

Ai reusit sa le scoti?
(Ele iau sangele cainilor(astfel acestea se fac mai grase si mai mari) si transmit boli.(de aceea trebuie sa le scoti cat mai repede posibil...nu.ti fie teama..gandeste.te ca sunt dusmanii tai(chiar sunt) rolling on the floor )