| fely35 a întrebat:

Catelu meu are 3 luni jumate si e plin de purici crying(
azi i-am luat zgarda si inca se scarpina. cat dureaza pana isi face efectu zgarda?

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

La pui nu le este indicat zgarda de purici, si oricum zgarda nu are un mare efect in omorarea puricilor. E de preferat sa il dai cu solutie, stil pipeta sau picaturi (frontline, parakill) si apoi sa aplici si zgarda pentru o mai buna inlaturare si prevenire ( dar cum am spus zgarda nu este indicat puiilor, ei cresc in grosimea gatului, si se poate sugruma, sau pot roade zgarda toxica).
Picaturile se pun pe ceafa (pe piele nu pe blana). Inainte de a pune pipeta/pacaturile este indicat sa nu fu facut baie cu o saptamana si nici dupa ( la fel o saptamana) de la punerea solutiei. Solutia isi face efectul cam in 2-3 zile si dureaza in jur de o luna, deci dupa o luna trebuie repetat. Mai multe informatii o sa gasesti pe prospet.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Fai baie catelusului, apoi cumperi solutii anume pentru varsta catelusului.
Dezinfecteaza locul de unde a luat catelul purici, daca stai la curte, este solutie anume pentru asa ceva.
O zi bunahappy

| kawaii69 a răspuns:

Zgarda nu este recomandata puiilor si nici nu prea dă rezultate. Te sfătuiesc sa te duco la veterinar, stie el ce sa faca, probabil o deparazitare externa, iar daca are purici, probabil are si viermi, intreabă veterinarul daca e cazul sa ii faca si deparazitarea iinterna.
Sper ca te-am ajutat. Multă sănătate. happy