| Wolf1kalal a întrebat:

Catelul meu bichon maltez de 3 luni musca, face unde nu trebuie si roade cabluri, papuci.

Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Dresaj... si un tub fuss cu apa. Ca ala de detergent de geamuri. Dar sa nu aiba urme de detergent! Cand face ceva rau, dai cu puf cu apa cu otet, dar nu dai in ochi, nas, sau putzica, si nici sa sara si sa-l stropeasca, ca il ustura rau ochii. La pisici se stropeste locul cu otet, da caini nu stiu daca functioneaza. In principiu ar trebui stropit cu ceva ce lui nu-i place, pentru a avita zona unde face de obicei. Cauta tutoriale pe Youtube

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

E normal pentru vârsta lui este inca mic. Tu ești stăpânul și trebuie să îl dresezi, dandu-i o recompensă atunci când a executat comanda bine.
Un câine pui trebuie scos afară de 3-4 ori și stat cu el peste 3 ore de plimbare până face tot. Când crește îl vei scoate dimineața și seara, se va obișnui. Cumpăra pamperși covorașe și îi arăți locul pentru a face treburile fiziologice in cazul că se mai scapă după plimbarea de-afara. Cumpără-i jucării pentru a le roade și încălțămintea ascunde-o.
Trebuie sa ai mare răbdare, un cățel e o responsabilitate. Eu dețin 3 câini, printre care unul dintre acesta este pui.

| Catrice a răspuns:

Sa îl educi și sa aștepți cel puțin alte 3 luni ca sa priceapa si el ce vrei.

| Sonia822 a răspuns:

Asa sa-ti ajute Dumnezeu si tie. Soon...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-i karate

| Sonia822 a răspuns (pentru anonim_4396):

Karate dai la tine acasa, unde va bateti intre voi si va molestati de mici copiii. Cu animalele sa va purtati frumos, pentru ca n-au nicio vina. Din Casa de nebuni in care ati crescut sa lasati sufletele nevinovate libere. Karate doar la familia ta...

| Adrynutza a răspuns:

Il dresezi! cand mai face unde nu trebuie, roade cablurile si papucii, il certi si in bagi in baie sau il lasi inchis pe balcon sau il dai afara din casa (daca stai la casa ).