| Anaisssss a întrebat:

Catelul meu e plin de purici, in fiecare zi ii gasesc minim 10 purici.Ce ar trebui sa-i cumpar? Ma gandeam sa-i iau de acum un sampon anti-purici,dar nu stiu daca e bine sa-l spal cu acesta,avand in vedere ca i-am pus la inceputul verii o solutie recomandata de veterinar(nu avea problema cu puricii atunci),iar la inceputul acestei luni,cand am observat ca se scarpina excesiv, Frontline.In concluzie,mi-e frica sa nu faca vreo alergie de la atatea substante toxice, ce sa fac? Sa-l spal cu un sampon anti-purici?

12 răspunsuri:
| Anaisssss explică:

Multumesc de raspunsuri! I-am luat zgarda, sper sa-si faca efectul!

| YONTU a răspuns:

Cauta in orasul tau o farmacie veterinara sau un magazin veterinar si farmacistul veterinar/vanzatorul iti va recomanda diagnosticul! happy

| WeaponGirl a răspuns:

Păi mai bine îi iei o zgarda anti purici și îl protejează și de căpușe, țanțari etc. Sunt și micuțe pentru pisici, ai putea să îi iei una din aia costa 50 ron, nu e mult :P Uite aici: http://www.shop-bucuresti.ro/......e9f9a.html
Eu zic că e mai bine decat să îl dai cu atatea soluții.

| Anaisssss explică (pentru WeaponGirl):

Nu-mi pare prea ok zgarda cu ultrasunete :-s.

Răspuns utilizator avertizat
| LupulAlb a răspuns:

Sunt picaturi, dar iti recomand si picaturi si o pudra speciala, nu este toxica, am un ciobanesc de 7 luni si asa a scapat de purici, pudra o gasesti la orice magazin veterinar.

| CaMeLeOnn a răspuns:

Poti sa il speli sau sa ii cumperi picaturi speciale (eu personal asa fac)

| ByancaSonya1992 a răspuns:

O zgarda anti-purici ar fi buna!

| Anaisssss explică (pentru ByancaSonya1992):

I-am cumparat o zgarda de la Kiltix. Sper sa mearga, veterinarul a spus sa o spal inainte de a ii o pune.Vedem ce o sa fie

| cris150 a răspuns:

Solutiile anti-purici se adminstreaza o data la 30 de zile ca sa fie eficiente, mai ales pe timpul verii cand puricii se inmultesc mult mai tare. Ti-as recomanda sa folosesti Stronghold in loc de Frontline pentru ca din experienta mea, este mult mai eficient. Samponul anti-purici are doar efect temporar, vreo 2 zile, dupa care iar se umple de purici.

| Anaisssss explică (pentru cris150):

Stronghold i-am pus prima data si se pare ca nu si-a facut efectul daca are purici, iar Frontline nu i-a omorat.

| iasminaiasmina a răspuns:

Du-te la veterinar si spune-i ca are purici si ai vrea sa ii dea Frontline Combo eu am un pui de Chow Chow pentru el a costat 45 de lei. Dar catelul meu nu a avut purici, eu doar l-am protejat.