| Mi2005 a întrebat:

Catelusa mea Bulldog Francez va face pui pentru prima data si as vrea sa stiu la ce costuri sa ma astept pentru vaccinuri si deparazitari. As vrea putin ajutor, sa-mi spuna si mie cineva cam cat ma va costa sa vaccinez si sa deparazitez fiecare puiut, cel putin pana la varsta de 1-2 luni cand le voi gasi alta locuinta, iar in cazul in care pastrez un puiut, cam ce costuri voi avea si dupa 1-2 luni. Raman dator, dau funda!

1 răspuns:
| Vikaa a răspuns:

Depinde cati pui ai, ca daca a facut o adunatura de prichindei te va cam ustura la buzunar
Deparazitare interna: 6-12 RON / 10kg / animal
Deparazitare externa: 15-60 RON / animal

Vaccin 1: 40 RON
Vaccin 2: 50 RON
Vaccin 3: 50 RON
Vaccin 4 (Antirabic): 30 RON
Vaccin anual: 60 RON

Deocamdata trebuie sa dai bani pe catea sa o vitaminizezi pentru ca pe timpul nasterii va fierde multe vitamine si va fi extrem de obosita, oricum sa nu speri la o caruta de pui ca te va costa ceva toata manopera.
Aici e schema de vaccinare
Schema recomandată de producătorii de vaccinuri şi urmată de majoritatea medicilor veterinari din România este următoarea:

la 6 (8) săptămâni se face vaccin împotriva parvovirozei sau împotriva parvovirozei şi a jigodiei
la 8 (10) săptămâni se repetă primul vaccin, adică se face încă o dată un vaccin împotriva parvovirozei sau împotriva parvovirozei şi a jigodiei
la 10 (12) săptămâni se face vaccinul polivalent, DHPPiL
la 12 (14) săptămâni se face rapel la vaccinul polivalent şi se imunizează pentru rabie.