| YLLL a întrebat:

Cati ani poate trai un perus?

Răspuns Câştigător
| Alexandra740 a răspuns:

Stiu ca am mai raspuns dar acum m-am interesat de-a binelea. Papagalii sunt fiinte pline de viata si raman sanatoase toata viata daca stii sa ai grija de ei. Pana si cele mai mici specii de papagali(perusii, papagali cu mot auriu etc...)traiesc fff mult. Cel mai batran papagal a trait in Austalia si a avut aproape 30 de ani. Minima de viata a unui perus este de 10 ani, dar pot atinge peste 19 ani.(eu am o fetita perus in varsta de 3 ani si ii ciuguleste mereu parul tatei si el zice:trebuie sa o mai suport cel putin 10 ani?!rolling on the floor)

44 răspunsuri:
| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Am citit undevaca un perus a ajuns la 30 de ani! Stiam si eu ca peste 20, dar nici chiar asa.

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Vivi, sa stii ca este adevarat! Am citit si intr-o carte, dar nu am spus ca cel mai batran papagal a fost perus, a fost o specie fff mare, parca papagalul gri african, nu mai stiu, dar este adevarat.

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

In salbaticie(ei se adapteaza mai bine vietii pe care le-o oferin noi, cand nu trebuie sa isi poarte singuri de grija) intre 9 si 13 ani

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Din cate stiu eu traieste in jur de 10-12 ani big grin
Am si eu un perus de 2 ani si sper sa traiasca cat mai multlove struck

| ViVi a răspuns:

Nu este adevarat, un perus poate trai intre 8-10 ani, am avut si eu perus si stiu ce zicwinking Cum sa traiasca 20 de ani sau 30? laughing Sa fim seriosi, mai bine te-ai documenta de pe internet sau de la cunoscatorii de animale.

Alte răspunsuri
| Gabystelistu95 a răspuns:

Cam 2-3 ani traieste un perus.

| M.madallina a răspuns:

In jur de 8-10 ani in captivitate

| YLLL explică:

Dead.and.gone @
Perusul este un papagal. http://www.freewebs.com/fermadepauni/perus1.jpg
ma mir ca nu stiai asta.:D:))

| BiiBiis a răspuns:

Un perus poate trai si pana la 13 ani. Am persoane care au avut si a trait 13 ani si cateva luni.

| c0rn3l1uss a răspuns:

Un perus traieste 4 ani in natura si poate ajunge la varsta de 20 de ani in captivitate cu conditia sa aiba pereche.

| Giuly_3112 a răspuns:

Pai in libertate traiesc cam 20 ani, iar in cusca cam 10.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am doi perusi (mitu si tea)sunt foarte cuminti dar au 2 mergelute la gat ...asta inseamana ca are 2 ani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu stiu sigur cat traieste un perus, dar daca ai grija de el, trece de 10 ani. Al meu are aproape 10 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un perus traieste cam 7-13 ani dar nu mor la 2 ani pentru ca daca sunt sunt 2 femela face pui intre 1-4 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea stiu cat traieste un perus dar o prietena are un perus si i-a murit la 3 ani si era pui aasa ca eu am un papagal Kakariki si e dragut. Nu i-am facut curat 2 saptamani dar el tot voinic e si al meu traieste 20 de ani cel putin asa ca te sfatuies sa-ti iei un papagal mai de rasa cu m-ar fi papagalul Ara sau Kakariki desi un Kakariki ar fi mai bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place va dati mari cunoscatori cand va aud ca perusii nu traiesc mai mult de 10 ani, ca a avut nu stiu cine si a murit la 6-7 ani. Pai fiecare traieste cat poate, perusul meu are 11 ani, pe 14 iulie face 12 ani, de atunci l-am cumparat. Oricum era pui cand l-am primit cadou, si multumesc lui Dumnezeu ca la varsta care o are inca e sanatos tun si e la fel de vioi cum era si cand l-am luat. Eu chiar cred ca media lor de viata ar fi de 20 maxim, 30 de ani, e important sa stii sa il cresti si depinde si de el. Nu critic pe nimeni ca a murit la un an sau la 6 ani. Si un copil poate muri la 6 ani, si nu neaparat din vina parintilor, dar e important sa stii si sa-l cresti si sa-i oferi spatiu si un pic de afectiune fata de el.(perusi vorbind)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-a trait 6 ani si azi mi-a murit crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca10-12 al meu are8 ani si mi-e frica pentru ce e mai rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o prietena care a avut o pereche de papagali dar papagalita a murit la 6 ani. Baiatul mai traieste. Cred ca are vreo 8 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 2 perusi de 2 ani fiecare, vorbesc frumos, nu injura sau jignesc(asta pe romana, dar in limba lor cine stie ce-ti spun)
eu stiu ca vor muri si ma tem mult de asta sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MIMI nu te lua dupa ceilalti ca traieste 10 ani sau poate mai putin cand vine momentul atunci moare chiar daca nu stii din ce cauza.eu am un papagal perus de aproape 13ani si nu a patit nimic este sanatos deoarece e baiat iar femela papagalita am tot schimbat-o fiindca murea cumparam alta iar murea luam alta si tot asa si am ajuns la concluzia ca masculul traieste mult mai mult ca o femela.asta e parerea mea papa si sper ca ti-am fost de ajutor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut unul, mi-a murit la 6 ani, acum mai am unul...dar.cred ca e pe moartecrying((

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am uitat sa zic ca cel de-al doilea are 5 anisori. oricum pentru toti care aveti papagali, daca vedeti ca se strica la burta si stau infoiati luati-le de la farmacia veterinara Avian protect! pastila ar trebui sa-i faca bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine are probleme cu ei sa incerce sa le cumpere avian protect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un perus traieste aproximativ 10 ani, dar nu sunt in totalitate sigura de asta. sper sa gasesti raspunsul cat mai repede.pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am un perus fata care are 7 ani si nu mai pote sa se miste, adica nu mai are stabilitate in 'picioare'. Eu ii dau sa manance, sa bea apa, pot sa ii fac ceva sa mai pota sta pe picioarele ei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu stiu prea multe despre perusi, dar eu am unul si are vreo 13 ani. Minima 10, maxima 19 la perusi:d