| 0anna0 a întrebat:

Ce are voie sa mănânce un Samoyed si ce n-are voie sa mănânce...

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Http://blogdesamoyed.blogspot.ro/2013/02/ce-mananca-samoyedul-meu.html
Uite aici ceva informatii de pe un blog.
http://www.petshop4you.ro/blog/ce-mananca-smoyed-ul-tau/
Si mai ai si aici cateva. Sper sa-ti fie de ajutor, bafta la citit!

2 răspunsuri:
| PinkPanther001 a răspuns:

Alimentatia câinilor este de doua tipuri: hrana uscata si hrana proaspata. Hrana uscata ofera o gama larga de variante adaptate vârstei si starii de sanatate a câinelui. Încazul în care câinele dvs. sufera de o afectiune puteti sa-i oferiti hrana uscata potrivita, respectând sfatul medicului. Aceste produse sunt perfect dozate si echilibrate, continând toate principiile nutritive de care câinele dvs. are nevoie. A doua varianta este mâncarea de acasa care însa nu trebuie sa contina produse interzise câinilor: carne si organe de porc, sau de oaie; oase de pasari, de porc, sau de oaie; mezeluri; sos, rântas, sau prajeli; ciocolata, alune, seminte, pop-corn, dulciuri etc; conserve de carnesi pate pentru uz uman; cartofi, fasole uscata, mazare, sau orice alte legume care fermenteaza; brânzeturi grase fermentate cum ar fi brânza topita, cascavalul; conservati.Acest lucru, bineînteles, necesita cunoastere si timp la dispozitie. Alimentatia cateilor trebuie sa se faca de trei ori pe zi, iar cea a câinilor adulti de doua ori. Dupa masa, câinele trebuie sa se odihneasca jumatate de ora. Câinele trebuie sa aiba în permanenta apa proaspata la dispozitie.