| andrei2108 a întrebat:

Ce caine sa imi iau? Yorkshire sau Pomeranian?

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

Dintre cele două rase mie îmi place mai mult Pomerianul deoarece este un câine de talie mică, cu un aspect de vulpe caracteristic câinilor Spitz.
Câinii din această rasă au un temperament docil şi ferm, sunt activi şi se descurcă în orice situaţie, chiar dacă este singurul câine al familiei, chiar dacă nu, chiar dacă este ţinut la casă, chiar dacă este ţinut la bloc. Este un lucru bun faptul că se adaptează uşor condiţiilor de viaţă.
De asemenea este un câine curat, unii îl aseamănă adeseori cu o pisică. Acesta trebuie pieptănat şi periat cam o dată la trei săptămâni.

Durata de viaţă: 15-18 ani
Număr de pui: 2-5
Grup: Toy Group
Culoare: alb, roşcat deschis, portocaliu, crem, negru deschis.
Lungime păr: lung
Mărime: mică (toy)
Năpârlire: redusă
Înălţime mascul: 15-25 cm
Greutate mascul: 1.5-3 kg
Înălţime femelă: 15-25 cm
Greutate femelă: 1.5-3.2 kg

Pa-pa.

9 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Pomeranian. Sunt multi care au yorkie si m-am cam plictisit sa vad peste tot aceeasi rasa,asa cand vad un pomeranian, ma uit dupa el. Avand in vedere pretul e mai scump decat yorkie, fiindca la noi in tara nu este chiar asa de populare rasa cum e yorkie, bichonii, cocker-ul si alte rase.

| RedNose a răspuns:

Aaa,tu esti baiat. Dupa parerea mea, yorkie sau pomeranian e mai mult pentru fetitebig grin de ce nu te orientezi catre bulldogi(francez sau englez) sau pinscher pitic?
Mai gandeste-te!

| Danzell a răspuns:

Pomeranian

| alexx102428 a răspuns:

Pomeronian e mai frumos dupa mine

| Roxy5199 a răspuns:

Pomeranian

| Vale1Biebs a răspuns:

Yorkshire e mult mai dragut big grin

| MineaStefan1952 a răspuns:

Pomerania

| ladeeda a răspuns:

Pomeranian.Sunt atat de draguuti.

| insidetmi5 a răspuns:

Pomeranian pentru ca este dragut, caine mic, energic cu multa personalitate.