| victor333 a întrebat:

Ce credeti despre rasa de caini Beagle, pot fi tinuti in apartament cum au comportmentul?

Răspuns Câştigător
| DanaCristina a răspuns:

Pot sta si in apartament, ca orice caine are nevoie de miscare, trebuie sa il scoti in parc, sa alerge. Cainii, in general, sunt prietenosi, dar, ca oamenii, unii sunt mai agresivi. Toti cainii sunt prietenosi cu stapanul si il asculta, dar unii pot fi cu alte persoane foarte agresivi.

4 răspunsuri:
| MeGustaaaaa a răspuns:

Iubesc rasa asta! O ador cu adevarat!

| JustInCase_1628 a răspuns:

Se simt bine şi în apartamente, dar necesită multă mişcare zilnică, pentru ca apartamentul nu este mediul lor. Sunt foarte activi, energici şi cu o mare rezistenţă. Beagle au nevoie de mult exerciţiu, dar o curte de mărime mică spre medie le este suficientă. O plimbare zilnică le face mult bine. Blana lor scurtă nu lasă foarte mult păr, dar nici puţin, şi trebuie periaţi regulat pentru a preveni alergiile la oameni (în apartament cantitatea de păr lăsată devine repede vizibilă). Fiind genetic predispuşi spre o activitate intensă, în apartament au tendinţa de a se îngrăşa, asa că este bine să-i hrăniţi cu moderaţie şi să le asiguraţi o activitate suficientă.

Dresajul:

Beagle sunt câini inteligenţi şi hotărâti, ceea ce face ca dresajul de mic să fie o necesitate. Altfel, pot fi foarte încăpăţânaţi şi dominatori. Nu reactionează bine la pedepse fizice, astfel încat se recomandă dresajul pe bază de recompense şi stimulente. Datorită reflexelor de câine de vânătoare, un minim de comenzi este obligatoriu a fi ştiute: Stai, Nu, Adu, Vino, Şezi. Câinele trebuie obişnuit să nu mănânce de pe jos şi să se abţină de la a cerceta tot ce i se pare interesant. Beagle au reputaţia de a-şi băga nasul şi a gusta orice, ceea ce le aduce o mulţime de necazuri. Anecdotic, se spune despre ei ca nu au sânge pentru ca în acelaşi timp să le funcţioneze nasul şi urechile, aşa ca dacă au prins un miros, devin surzi (la comenzile stăpânilor)