| floricel a întrebat:

Ce creioane sunt bune pentru desen? 3 B sunt ok?

Răspuns Câştigător
| lavinutza a răspuns:

Creioanele B sunt cu mina moale, iar cele cu H sunt cele cu mina tare. Pentru portrete creioanele 3B sunt foarte bune.

11 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Pentru portrete creioanele 3B sunt foarte bune.

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde ce doresti sa desenezi.
Creioanele B sunt cu mina moale, iar cele cu H sunt cele cu mina tare. Numarul indica gradul.
Pt desen tehnic, creioanele H sunt indicate pentru linii subtiri. Creioanele B sunt indicate celor care fac desene grafice, unde 3B este cea mai moale.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Eu folosesc numai creioane cu mina B(2B, 3B). Depinde ce desen vrei sa faci, pentru schite creioanele cu mina B sunt recomandate. Daca iti trebuia sa faci doar conturul ca mai apoi sa aplici culoare iti trebuie creioane HB(sa nu apesi pe ele pentru ca o sa se vada urat dupa ce le stergi). Spor la desenat!

mlm
| mlm a răspuns:

Buna, cele mai indicate creioane pentru desen sunt HB, sunt acele creioane cu mina mai inchisa si mina este destul de rezistenta, te ajuta foarte bine la desen.Bafta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mmm, eu pentru desen folosesc creion mecanic de la rotring cu mina 0.7 HB (tot rotring) si e foarte bun si la portrete. Acum nu stiu alte chestii dar la desenat aiureli, personaje etc. e bun. (nu-s expert intr-ale uneltelor, desenul e doar un hobby)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc aproape toate B-urile. 4B, 5B pentru schite si contur, diferite umbre 6B, intuneric 8B.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca cele mai bune sunt 2b

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Creioanele 8B au mina cea mai moale si cea mai groasatongue
Indicat pentru portrete si pentru desene grafice 2B-3B.

| svdragos a răspuns:

Pai 3 b sunt cam slabute.
Incearca 5 sau 6 b dar pentru desen expert 9 b e recomandat...winking

| Alessya_2809 a răspuns:

Gasesti tot felul de creioane si intr-adevar H-urile sunt mai tari pentru detalii, schite iar B pentru hasuri, umbre etc. dar cel mai bine e sa le incerci sa vezi care iti plac pentru ca fiecare are stilul si ideile luiwinking