| Cristian2003 a întrebat:

Ce efecte pot avea deseurile chimice asupra animalelor?

Răspuns Câştigător
| pombar a răspuns:

Se poate dar nici chiar ca in desene animate de 900%. Cazuri din astea se intampla si in randul oamenilor.''Cel mai inalt om din lume''. Daca iti imaginezi ca o fiinta creste exponential din cauza substanteleor chimice de zeci de ori mai mare decat initial atunci intri in fictiune.

12 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Mutatii,moarte,ranire.Cam astea cred ca le cuprind pe toate.
Cred ca deseurile radioactive pot cauza cresterea peste masura da' nu-s sigur. Oricum, nu e cum vezi prin filme.

| SonicAndrei a răspuns:

Doar efecte rele. Deșeurile nu-i fac bine nici omului, dar animalelor care nici nu știu ce e aia! De exemplu, dacă sunt deșeuri chimice într-un lac vor muri mulți pești, dar și animale care vor bea des din acea apă.

| Doctorfishadi a răspuns:

Efectele pot fi multiple, in functie de ce substante vorbim.Pe termen lung poate fi afectata capacitatea de reproducere, crestere, sau pot cauza in functie de toxicitate moartea anialului.In natura nu doar animalele sunt afectate ci tot ecosistemul. Unele animale pot dezvolta o anumita toleranta la unele tipuri de deseuri.

| Doctorfishadi a răspuns:

Nu neaparat, mai degraba vor creste mai lent!

| BlueViP a răspuns:

Depinde de deseuri, dar majoritatea duc la moarte.

| pombar a răspuns:

Pot provoca (dupa tipul de substanta) mutatii genetice sau, in cel mai bun caz, moartea.

| Cristian2003 explică (pentru pombar):

Dar unele substante le pot provoca mutatii de genul cresterea peste masura?

| Cristian2003 explică (pentru pombar):

Deci unele animale afectate de deseuri pot sa creasca putin mai mult?

| pombar a răspuns (pentru Cristian2003):

Intocmai.

| pombar a răspuns (pentru Cristian2003):

Se poate dar nici chiar ca in desene animate de 900%. Cazuri din astea se intampla si in randul oamenilor.''Cel mai inalt om din lume''. Daca iti imaginezi ca o fiinta creste exponential din cauza substanteleor chimice de zeci de ori mai mare decat initial atunci intri in fictiune.

| FlameNight a răspuns:

Mai exact boli care cauzeaza chiar moartea, malformatii. Acele animale daca se inmultesc puii acestora vor avea o multime de defecte.Lista e destul de lunga dar ce trebuie retinut e ca aceste animale mor...

| Cristian2003 explică (pentru FlameNight):

Dar animalele s-ar putea mari peste masura speciei lor?

| BobitaDePiper a răspuns:

Foarte rele...