| Martina1222 a întrebat:

Ce fructe si legume sa dau nimfei?

Răspuns Câştigător
| QElenaBoghiu a răspuns:

Dieta unui papagal nimfa trebuie sa contina carbohidrati, proteine, lipide, vitamine si minerale.
In mediul lor natural, in afara de seminte (crude si coapte), aceste pasari mananca verdeata si fructe.
Nimfele pot manca o varietate de vegetale: morcov, cartof, broccoli, sfecla, napi, ardei gras, varza de Bruxelles, rosii bine coapte, vinete, fasole, mazare, mar, para, struguri, stafide, caisa, piersica, portocala, ananas.
Inainte sa i dai legumele si fructele spalale-le bine, taie-le in bucatele mici si evita cat poti legumele care au fost tratate cu chimicale.
Spor in cresterea ei!?