| neamtzzu a întrebat:

Ce imi recomandati dintre un rottweiler si un bullmastiff,ma refer la aspect si la securitate,comportament, etc. Vreau sa aflu si parerile voastre!

Răspuns Câştigător
| Maia009 a răspuns:

Eu pentru paza ti-asi recomanda rottwailer si pentru aspect!
Eu am avut unul si este frumos si este un foarte bun paznic! In ceea ce priveste comportamentul este destul de loial si se dreseaza destul de usor, poti sa il dresezi chiar tu! Dar daca nu il dresezi de mic devine un caine foarte agresiv si vei fi in mare pericol! Asta se intampla si la bullmastiff, sunt caini foarte agresivi!
Rottwailerul, bullmastifful, pitbullul, amstafful, boxerul sunt caini care daca musca nu mai dau drumul, asa este format maxilarul lor!
Sper sa iti fie de ajutor!

| neamtzzu explică (pentru Maia009):

Dresat de mic, inseamna sa il inveti cu oameni, sa il certi daca face ceva ce nu iti convine! big grin

6 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Rottweiler...este foarte bun. Am doi!

| crbogdan a răspuns:

Daca vrei un caine bun pentru aspect, securitate, comportament iti recomand pitbull sau amstaff...

dintre cei precizati de tine amandoi sunt caini buni dar mie imi place mai mult bullmastiff decat rottweiler

| RorschachK1 a răspuns:

Eu in locul tau as lua un caine de la hingheri asa salvezi si tu o viata...

| Louis04 a răspuns:

Dacă iti doresti un caine care dobandeste o inteligenta incredibila si o casa protejată de el este ocolitoare de horia, atunci iti recomand rottweiller-ul.
Dacă vrei un caine care are cat decât răbdare cu copii si cu un aspect puțin mai decorativ atunci iti recomand bullmastiff-ul.
Tine minte ca ambele rase sunt cam temperamentale dar, după 11 ani rottweiller-ul are tendința de a innebunii si își poate ataca chiar si stapanul/stapanii. Sper ca ți-am fost de ajutor. happy

| neamtzzu explică (pentru Louis04):

Am o cunostinta care mi-a spus ca si dobermanul si amstafful si cam toti caini mai protectori, mai "rai" au aceasta tendinta. Un unchi a avut unul de mai mult de 11 ani si era "Batran si linistit" Multumesc pentru sfat! big grin