| Melyssuka a întrebat:

Ce inseamna cand pisica toarce? Funda!happy

Răspuns Câştigător
| BarBye a răspuns:

Se pare ca pisicile torc din mai multe motive: cand sunt fericite, pentru a-si stimula osatura si muschii cu un minim de energie, cand sunt ranite si cauta ajutor. De asemenea, se pare ca are un efect de recuperare in cazul bolilor.

17 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Inseamna ca e multumita cu situatia in care se afla.

| boogdan91 a răspuns:

Inseamna ca se simte foarte bine in mediul in care e, e un semn ca e multumita pisica, e fericita.

| Archdaemon a răspuns:

Se simte bine...

| DragoStefaN a răspuns:

Torsul este un sunet ca o vibratie ritmica pe care il produce orice pisica atunci cand se afla intr-o stare buna si cand este multumita.

Pisoii torc din instinct, incepand cu varsta de 2 zile, emitand acest sunet, in timp ce sug de la mama lor, aceasta raspunzandu-le deseori la fel, prin tors, semn de destindere si de buna dispozitie din partea sa.

Chiar si cand cresc pisicii continua sa toarca in momentul in care sunt multumiti de ingrijirea si atentia pe care le-o ofera stapanii, in timp ce pisicilor adoptate le trebuie ceva timp pana sa isi arate multumirea prin tors.

Nu se cunosc foarte multe despre originea vibratiilor. Desi se pare ca acestea ies din laringe, locul exact al vibratiilor este necunoscut. Se fac in continuare cercetari privind aspectele genetice ale torsului.

Teoriile veterinare neurologice despre torsul pisicii demonstreaza eliminarea endorfinei din creierul pisicii, in timpul torsului. Endorfina (compus chimic similar morfinei) este acelasi hormon pe care il produce si omul cand este euforic si fericit, dar si cand este stresat.

| sensa a răspuns:

Se simte bine, in siguranta, multumitahappy. deci e de bine

| tensazangetsu a răspuns:

Se simte bine este multumita de mediul inconjurator sau are oragazm

| andapisi5555 a răspuns:

Inseamna ca este alintata, fericita.

| Plutonieru a răspuns:

Ii e foame

| boogdan91 a răspuns (pentru Plutonieru):

Ce-i cu tine ma?!

| Plutonieru a răspuns (pentru boogdan91):

Tie foame? toarce si mananca morcovi ca un raton

| boogdan91 a răspuns (pentru Plutonieru):

Vai de capul tau de analfabet.

| Plutonieru a răspuns (pentru boogdan91):

Nai bani de paine?

| boogdan91 a răspuns (pentru Plutonieru):

Esti retardat, amice.

| andreealala26 a răspuns:

Inseamna ca pisicii ii place ceea ce ii faci si se simte iubita

| Cool_Richyzeu_1992 a răspuns:

Atunci cand pisica toarce inseamna ca se da pe langa tine sa te porti in continuare frumos cu eawinking

| frumusica206 a răspuns:

Nu ca ii e foame plutonieru ci ca e fericita. Funda?

| 22Stefan06 a răspuns:

Se alinta.