| ℓαυrıtα a întrebat:

Ce jucarii pentru hamsteri pitici facute manual exista?

Dau funda pentru cine imi spune si cum se fac.

Răspuns Câştigător
| ℓαυrıtα explică:

Uite cateva jucarii mai jos:
1. Mingiute facute din coli de hartie albe (cele colorate pot contine substante daunatoare pentru porcusorii de guineea).
2. Tuburi goale ramase de la rolele de hartie de toaleta sau de la prosoapele de bucatarie din hartie. Multor porcusori le place sa roada aceste tuburi din carton, sa le plimbe prin cusca, etc.
3. Tot tuburi de hartie de toaleta, dar despicate intr-o parte si umplute cu fan.
4. Jucarii pentru pasari. Unor porcusori le place ca aceste jucarii sa fie agatate de cusca in diverse locuri. Altii prefera ca aceste jucarii sa fie asezate pe podeaua coliviei pentru a le apuca si apoi zgaltai cat poftesc.
5. Mingi de ping-pong, mingi de tenis, mingi pentru catei sau pentru pisici (atata timp cat nu au parti care se pot desprinde si pe care porcusorul le poate inghiti accidental). Unii porcusori de guineea adora sa "alerge" aceste mingiute prin cusca.
6. Hamace si saci de dormit pentru nevastuici. Acestea pot fi cumparate de la magazinele pentru animale care au si produse pentru nevastuici, sau poti sa le confectionezi singur.
7. Animale impaiate.
8. Sosete goale. Unii porcusori adora sa le tarasca prin cusca.
9. Sosete vechi, umplute cu fan.
10. Mingile din cauciuc sunt foarte amuzante pentru porcusii de guineea, daca pot sa le mestece si sa le roteasca.
11. Casutele cu ascunzisuri, speciale pentru porcusori si hamsteri, sunt excelente pentru a alerga si a se catara.
12. Bucati de tevi din PVC pe care sa se poata catara si in care sa se poata ascunde.
13. Gramezi de fan pe care sa se poata catara, sa se poata ascunde si pe care, desigur, sa il poata manca.
14. Pietroaiele sunt ascunzisuri excelente si sunt racoroase vara.
15. Pungi goale, din hartie maro, care sunt atat buna ascunzatori cat si numai bune de mestecat.
16. Cutii goale din carton. Cele mai mari sunt "case" excelente, iar cele mai mici, umplute cu putina mancare uscata, pot fi niste "zdranganitori" minunate cu care porcusorul de guineea sa isi ocupe timpul.
17. Oglinzi. Unii poscusori de guineea adora sa isi vada imaginea reflectata.
18. Prosoape/paturici, trase strategic in jurul custii, pot constitui "caverne" distractive in care sa se poate ascunde si juca. Cam acestea sunt jucariile care nu le cumperi. Sper ca te-am putut ajuta.happy

3 răspunsuri:
| alex0110 a răspuns:

Nu stiu cum se fac mingiutele, dar sunt singurele care trebuie confectionate.

| ℓαυrıtα explică (pentru alex0110):

Dar oglinzile merg si la hamsteri pitici?

| alex0110 a răspuns (pentru ℓαυrıtα):

Da, normal. Mai ales hamsterilor pitici(care e o rasa foarte jucausa) le plac oglinzile!