| Minecraft34912 a întrebat:

Ce pot face în situația în care porcusorii mei de guinea nasc pe neașteptate? Cum trebuie sa procedez? Ce trebuie făcut? Am nevoie rapid! Mulțumesc în avans!

2 răspunsuri:
| Tudy000 a răspuns:

Sa nu lasi masculul la femela sau pui ca ii poate omora, in rest lasa puii sa creasca vreo 2 luni dupa care poti sa ii vinzi sau sa-i dai spre adoptie si vezi ca femela sa aiba tot ce-i trebuie, mancare, apa, nu vei putea sa schimbi materialul din cusca macar in zona unde a nascut, in rest vezi sa nu te muste si cam atat.

| VioricaRoman a răspuns:

Trebuie să separați femela cu puii de mascul, există riscul îi ucidă. După ce puii împlinesc vârsta potrivită, le puteți căuta un cămin nou, iar părinții puilor trebuie despărțiți pentru totdeauna.
P.S. : Va fi greu să le găsiți case puilor, încă o tură de pui ar fi o corvoadă pentru toți...