| anonim_4396 a întrebat:

Ce rasa de caine care sa fie inteligent, jucaus si prietenos imi recomandati?

5 răspunsuri:
| euAnonim100 a răspuns:

In primul rand ti-as recomanda un rottweiler, sunt niste caini foarte buni, afectuosi si extraordinar de prietenosi.

Te poti juca foarte bine cu el, desi cateodata se lasa usor pacalit (ai sa iti dai seama).
Un alt avantaj este ca il poti dresa foarte usor, mai ales sa raspunda la comenzi (dar trebuie sa incepi dresajul de la varste fragede: incepand de la cateva luni pana la maxim 2 ani) si se invata cu stapanii si cu familia extraordinar de bine, iar de paza... ce sa mai zic: SUNT ASI!

Dar totusi, la unii caini din aceasta rasa memoria vizuala poate fi usor "deviata". Zic asta pentru ca pot confunda anumite persoane! Dar nu apare la toti cainii, iar daca apare, se poate repara asta cu trecerea timpului!

Sper ca te-am ajutat! Funda?

| Loola19999 a răspuns:

Husky sunt cei mai jucausi si prietenosi, au multa energie! Singura perioada din viata lor cand musca e la 3-4 luni, cand ii dor gingiile si trebuie sa roada neaparat ceva, dar dinti de pui, nimic interesant.Iar daca-l dresezi de mic, isi dezvolta si inteligenta.^^

| doglover23 a răspuns:

Labrador. E usor de dresat, bland, jucaus, extrem de loial si nici nu sunt scumpi.

| DenisaDeea26 a răspuns:

Dacă nu vrei să te chinui mult cu dresarea, i-aţi un Border Collie. happy

| Constantin_Andreea_1998 a răspuns:

Eu as spune un mic bichon frise. Sunt loiali si se pot dresa foarte usor. Acum depinde ce iti doresti.
Eu am o catea doberman care ma apara si e foarte desteapta. Dar trebuie sa te intrebi daca poti sa ai grija de un catel. Pentru ca este o responsabilitate imensa, si nu te gandii ca parintii o sa stranga dupa el/ea.
+ trebuie mancare si alte utilitati. Crezi ca esti pregatit/a?